eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSamochody: naprawy i handel częściami a ryczałt

Samochody: naprawy i handel częściami a ryczałt

2007-07-13 12:26

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na remontach i naprawach samochodów, mogą skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania podatkiem dochodowym, jaką jest zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. Preferencję taką jednak tracą, gdy zaczną sprzedawać części samochodowe.

Przeczytaj także: Kto może wybrać ryczałt ewidencjonowany?

Art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawiera katalog prowadzonych działalności gospodarczych, które wykluczają opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f tego przepisu mówi, że z opodatkowania w tej formie nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w całości lub części uzyskują przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Art. 4 ust. 1 pkt 3 natomiast definiuje działalność usługową w zakresie handlu. Jest to mianowicie sprzedaż w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Przytoczone przepisy nie wspominają natomiast nic o remoncie i naprawach pojazdów mechanicznych. Uznać zatem należy, że wyłączenie z opodatkowania przychodów w sposób zryczałtowany takich usług nie dotyczy.

Rozważając powyższe przepisy, w celu ustalenia, kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego, należy wyodrębnić trzy sytuacje:
  1. przedsiębiorca świadczy wyłącznie usługi w zakresie napraw i remontów pojazdów mechanicznych
  2. przedsiębiorca świadczy wyłącznie usług w zakresie handlu częściami i akcesoriami pojazdów mechanicznych
  3. przedsiębiorca świadczy usługi w zakresie napraw i remontów pojazdów mechanicznych oraz zajmuje się sprzedażą części i akcesoriów do nich

W pierwszym przypadku przedsiębiorca może bez przeszkód korzystać z opodatkowania podatkiem zryczałtowanym. Ryczałt będzie miał tutaj zastosowanie także w sytuacji, gdy podatnik podczas remontów i napraw wykorzystuje zakupione przez siebie części i akcesoria samochodowe. Świadczy on bowiem wtedy kompleksowe usługi remontowe, a nie oddzielną sprzedaż części.

Drugi przypadek nie zezwala na opodatkowanie działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w związku z wyłączeniem znajdującym się w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy. Zatem przedsiębiorca musi opodatkować działalność gospodarczą na zasadach ogólnych.

Trzeci przypadek – podobnie jak drugi musi być opodatkowany na zasadach ogólnych. Przepis art. 8 cytowanej ustawy wskazuje bowiem wyraźnie, iż z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie może korzystać podatnik, który chociażby w niewielkiej części uzyskuje przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Przepis uniemożliwiający skorzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu działalności polegającej na handlu częściami zamiennymi i akcesoriami do pojazdów mechanicznych został wprowadzony z dniem 01 stycznia 2007 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: