eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPodatek liniowy: oświadczenie złożone rok wcześniej?

Podatek liniowy: oświadczenie złożone rok wcześniej?

2007-07-13 12:23

Podatnik może wybrać opodatkowanie w formie podatku liniowego na dany rok podatkowy poprzez złożenie stosownego oświadczenia. Ważne jednak, aby oświadczenie to zostało złożone do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Dotyczy ono także lat następnych. Oświadczeniem takim może być także pismo wyjaśniające podatnika w odpowiedzi na zapytanie urzędu, jeżeli zawiera elementy oświadczenia o wyborze opodatkowania. Jeżeli pismo takie zostało złożone w trakcie roku 2006, to co prawda nie będzie powodowało skutków prawnych w roku 2006, może jednak mieć zastosowanie do roku 2007. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy Łódź-Widzew w postanowieniu z dnia 28.06.2007 r. nr IX-005/175/Z/K/07.

Przeczytaj także: Usługi informatyczne a podatek liniowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że w grudniu 2005 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. W tym celu złożył wszelkie wymagane prawem zgłoszenia, w tym także (jak twierdzi) zawiadomienie o zaprowadzeniu księgi przychodów i rozchodów oraz oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym wg stawki liniowej. O fakcie tym powiadomił także biuro rachunkowe. W czerwcu 2006 r. otrzymał natomiast wezwanie z urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia przyczyn składania deklaracji PIT-5L, gdyż w urzędzie tym nie ma oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym. W odpowiedzi złożył on pisemnie wyjaśnienie wskazując, że jest opodatkowany tym podatkiem. Ponieważ jednak nie posiadał kopii oświadczenia, dochody za rok 2006 musiał opodatkować na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej. Podatnik wystąpił z zapytaniem, czy w roku 2007 może rozliczać się na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, a więc opodatkować swoje dochody podatkiem liniowym? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z brzmieniem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) „ podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.”

Literalne brzmienie wskazanego przepisu w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że jedynym warunkiem umożliwiającym podatnikowi wybór formy opodatkowania określonej w art.30c jest złożenie przez niego oświadczenia z zastrzeżeniem dopełnienia warunków w nim określonych. Wskazany przepis w sposób jednoznaczny wskazuje, że wybór formy opodatkowania uwarunkowany jest jedynie terminami złożenia oświadczenia (w danym roku podatkowym) i to jedynie składanego pierwszy raz.

Ustawodawca w art. 9a ust. 4 cyt. ustawy, właśnie w celu uniknięcia w przyszłości wątpliwości podobnych jakie mają miejsce w Pana sprawie wskazał, że wybór opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również, lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania (...).

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź – Widzew, złożona przez Pana w tut. Urzędzie pisemna odpowiedź z dnia 12.07.2006r na zapytanie urzędu w kwestii składanych w roku 2006 - PIT – 5L zawiera elementy oświadczenia o wyborze opodatkowania. Jeżeli nawet Pana oświadczenie (pisemna odpowiedź) nie spowodowało skutków podatkowych w roku 2006, nie oznacza, że utraciło cechy (walor) oświadczenia woli, o którym mowa w art. 9a ust.2 ustawy i dlatego też może mieć zastosowanie do 2007roku. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: