eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaGrunt zabudowany: sprzedaż a podatek VAT

Grunt zabudowany: sprzedaż a podatek VAT

2007-07-12 13:30

Gdy przedmiotem dostawy jest grunt zabudowany (znajdują się na nim dwie studnie), jego dostawa podlega zwolnieniu od podatku VAT, w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy tj. w sytuacji, gdy znajdujące się na nim studnie stanowią towar używany. Do dostawy tej nie będzie miało zastosowanie wyłączenie z art. 43 ust. 6 ustawy. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Rzeszowie w decyzji z dnia 15.06.2007 r. nr IS.II/2-443/260/06, zmieniając postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach z dnia 25.09.2006 r. nr US.PP/443/20/06.

Przeczytaj także: VAT od sprzedaży działek budowlanych

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu Gmina wyjaśniła, że zamierza dokonać sprzedaży gruntu niezabudowanego, znajdującego się na terenie, dla którego stracił ważność miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Grunt ten leży w obszarze preferowanym na cele mieszkaniowe i mieszkaniowo-usługowe. W ewidencji gruntów jest on natomiast oznaczy jako grunty orne, użytki rolne zabudowane oraz lasy. Obecnie na przedmiotowej nieruchomości znajdują się jedynie dwie studnie. Nie została także wydana decyzja o warunkach zabudowy. W związku z powyższym Gmina wystąpiła z zapytaniem, czy od sprzedaży tej nieruchomości należy naliczyć podatek VAT? W przedmiotowej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Znaczenie pojęć „budynek” i „budowla” zawarte zostało w Zarządzeniu Nr 70 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25.10.1989 r. w sprawie Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dziennik Urzędowy Głównego Urzędu Statystycznego z 15.11.1989 r. Nr 32, poz. 77). Zgodnie z wyjaśnieniami wstępnymi zarządzenia, budynek jest to obiekt budowlany, stanowiący pomieszczenie naziemne, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych (tj. ścian i przykryć), czyli obudowane ścianami w zasadzie ze wszystkich stron i pokryte dachem, podpiwniczone lub nie podpiwniczone wraz z wbudowanymi instalacjami i meblami, stanowiącymi normalne wyposażenie domu, natomiast budowlą jest każdy odrębny obiekt budowlany, nie będący budynkiem, np. ujęcie wody, zapora, linia i sieć elektroenergetyczna.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: