eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweDofinansowanie do biletów dla pracowników a koszty

Dofinansowanie do biletów dla pracowników a koszty

2007-07-09 13:35

Pracodawca, który ponosi wydatki na rzecz swoich pracowników związane z dofinansowaniem zakupu biletów na dojazdy do pracy, może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Pamiętać jednak należy, iż dofinansowanie takie jest jednocześnie przychodem dla pracownika.

Przeczytaj także: Ryczałt na jazdy lokalne dla pracownika w koszty firmy

Art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wydatki ponoszone przez pracodawcę w związku z dofinansowaniem zakupu biletów przez pracowników na dojazdy do miejsca pracy niewątpliwie mieszczą się w powyższej definicji. Ponadto art. 23 wskazuje jedynie, że za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków pracodawcy poniesionych na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ust. 1 pkt 42 tego artykułu). Inne wydatki zatem mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Art. 12 ust. 1 ustawy o PIT wskazuje , że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W powyższej definicji niewątpliwie mieszczą się wypłacane przez pracodawcę dofinansowania wypłacane pracownikom na zakupy biletów na dojazdy do pracy. Wyłączenia w tym zakresie dotyczą jedynie:
  • wartości świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (art. 21 ust. 1 pkt 84),
  • wartości świadczeń z tytułu realizacji uprawnień do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej, przysługujących na podstawie odrębnych przepisów (art. 21 ust. 1 pkt 85),
  • zwrotu kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika wprost z przepisów innych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 112).

W każdym innym przypadku dofinansowanie do kosztów zakupu biletów dla pracowników jest dla nich przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (tj. wg skali podatkowej). Należy je doliczać do wynagrodzenia pracownika, a następnie od łącznej wartości obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z zasadami określonymi w art. 32 ustawy o PIT.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: