Ochrona zdrowia a obowiązek podatkowy w VAT
2007-07-09 13:29
Przeczytaj także: Zmiana profilu działalności: korekta VAT od inwestycji w nieruchomości
Jak wynika z powyżej cytowanych przepisów czynności wynikające z zawartych umów zlecenia oraz umów o dzieło mogą być wyłączone z zakresu przepisów art. 15 ust. 3, jeżeli umowa określa warunki wykonywania zleconych czynności, wynagrodzenie oraz został spełniony warunek odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności wobec osób trzecich.
Jeżeli nie podlegają takiemu wyłączeniu to należy ustalić czy świadczona usługa jest zwolniona od podatku, czy ma do niej zastosowanie stawka podatku i w jakiej wysokości.
Stosownie bowiem do postanowień art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast w myśl art. 113 ust. 9 ww. ustawy podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty określonej w ust. 1 lub 8. W myśl ust. 5 art. 113 ustawy o podatku VAT jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.
Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, stosownie do postanowień ust. 2 art. 113 powyższej ustawy, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Strona, jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w złożonym wniosku świadczy usługi zakwalifikowane wg PKWiU 85.12.12-00.00 - konsultacje i leczenie przez lekarzy specjalistów i chirurgów i PKWiU 85.14.18-00.00 "Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz poz. 9 zał. nr 4 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi kwalifikowane wg symbolu PKWiU ex 85 "usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.20).
Tak więc, jeżeli podatnik nie wykonuje innej działalności lub nie wykonywał innej działalności, z tytułu której stał się podatnikiem VAT czynnym, świadcząc wyłącznie usługi, które są zaklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.12.12-00.00 i PKWiU 85.14.18-00.00, czyli korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, to nie ma obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT. (…)
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów