eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZwolnienie podmiotowe w VAT: przekroczenie limitu

Zwolnienie podmiotowe w VAT: przekroczenie limitu

2007-06-12 13:58

Przeczytaj także: Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku


Konsekwencją powyższego jest obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT (na druku VAT-R) oraz wystawianie faktur VAT dokumentujących sprzedaż towarów i usług, a także prowadzenie stosownych ewidencji w zakresie tego podatku. Przedsiębiorca będzie także musiał składać w urzędzie skarbowym stosowne deklaracje w zakresie podatku VAT (VAT-7 – jeżeli rozliczał będzie się za okresy miesięczne lub VAT-7K – jeżeli będzie rozliczał się za okresy kwartalne).

Podatek naliczony i jego odliczenie

Przedsiębiorca, który staje się podatnikiem VAT nie ma jednak samych obowiązków. Z momentem przejścia na VAT zaczynają mu przysługiwać pewne prawa. Podstawowym z nich jest prawo do odliczania podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z działalnością opodatkowaną (od momentu rejestracji w tym podatku).

Dodatkowo (jak mówi art. 113 ust. 5 ustawy o VAT) - za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik taki może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:
  1. sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty określającej limit zwolnienia podmiotowego
  2. przedłożenia w urzędzie skarbowym tego spisu w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Kwotę podatku naliczonego do odliczenia stanowi w tej sytuacji iloczyn ilości towarów objętych spisem z natury i kwoty podatku naliczonego przypadającej na jednostkę towaru, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe.

Rezygnacja ze zwolnienia

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług może oczywiście zrezygnować z takiego zwolnienia. Aby tego dokonać, musi złożyć pisemne zawiadomienie o tym zamiarze właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje ze zwolnienia. Jeżeli przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej i od razu chce być opodatkowany podatkiem VAT – zawiadomienie takie musi złożyć przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Pisemne zawiadomienie, o którym mowa wyżej, to nic innego jak druk VAT-R służący do rejestracji w zakresie podatku VAT.

Powrót do zwolnienia

Zgodnie z art. 113 ust. 11 podatnik, który utracił prawo do zwolnienia podmiotowego w podatku VAT lub z niego zrezygnował, może do tego zwolnienia powrócić, lecz nie wcześniej niż po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował.

Do pobrania


poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: