Zwolnienie podmiotowe w VAT: przekroczenie limitu
2007-06-12 13:58
Przeczytaj także: Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku
Limit zwolnienia podmiotowegoZgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku do towarów i usług, z podatku tego są zwolnieni podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10 000 euro. Przeliczenia na złote polskie dokonuje się na podstawie średniego kursu NBP na pierwszy roboczy dzień października w zaokrągleniu do 100 zł. Limit ten na rok 2007 w przeliczeniu na złote wynosi 39 700 zł (średni kurs euro na pierwszy dzień roboczy października 2006 r. wynosił 3,9745 zł).
Do wartości sprzedaży (zgodnie z art. 113 ust. 2 ustawy o VAT), nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Art. 113 ust. 3 ustawy o VAT wskazuje ponadto, że jeżeli rolnik ryczałtowy, który korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT (mówi on o zwolnieniu z tego podatku dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywanej przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie przez takiego rolnika usług rolniczych) prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą inną niż rolnicza – do wartości sprzedaży o której mowa wyżej nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.
Reasumując przedsiębiorca ustalając wartość sprzedaży w celu sprawdzenia, czy może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, nie wlicza do niej dostawy towarów i usług zwolnionych z tego podatku, dostawy towarów stanowiących środki trwałe oraz sprzedanych produktów rolnych, które pochodzą z prowadzonej przez niego działalności rolniczej, o ile jest on rolnikiem ryczałtowym.
Zgodnie natomiast z art. 113 ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli podatnik prowadzi przedsiębiorstwo maklerskie, zarządza funduszami inwestycyjnymi, jest agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze – wartość sprzedaży określa się jako 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług.
Wskazać także należy, iż powyższy limit zwolnienia podmiotowego dotyczy całego roku podatkowego. Jeżeli przedsiębiorca rozpocznie działalność gospodarczą w trakcie roku – limit ten będzie niższy. Jego wartość należy ustalić w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży.
Moment utraty zwolnienia podmiotowego
Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy o VAT, podatnicy którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego, oraz w danym roku przekroczą przeliczony na złote polskie limit obrotu w wysokości 10 000 euro, w momencie przekroczenia automatycznie tracą to zwolnienie. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl