Kasy fiskalne - nowe rozporządzenie
2007-06-11 13:36
Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT
30 czerwca 2007 r. przestanie obowiązywać obecne rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Gdyby Ministerstwo Finansów nie opracowało nowego – obecne zwolnienia w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej przestałyby obowiązywać.Projekt nowego rozporządzenia nie odbiega znacząco od obecnie obowiązującego. Zostaje w nim zachowane dotychczasowe kryterium związane z wielkością obrotu, które wyznacza zwolnienie podmiotowe od ewidencjonowania. Zatem ze zwolnień nie będą mogli korzystać ci podatnicy, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w okresie rocznym przekroczy 40 000 zł. Pozostaje także niezmieniony limit zwolnienia podmiotowego dla podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej (czyli 20 000 zł).
Utrzymane zostało także zwolnienie podmiotowe dla podatników, u których udział wartości sprzedaży towarów i świadczonych usług wymienionych w załączniku do projektu rozporządzenia objętych zwolnieniem, w ogólnych obrotach podatnika z tytułu działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych był większy niż 70 proc. Projekt przewiduje także (podobnie jak poprzednie rozporządzenia), iż zwolnienia nie dotyczą tych podatników, u których wystąpił już wcześniej obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.
Projekt utrzymuje ponadto dotychczasowe zasady i wielkość kwot odliczeń wydatkowanych z tytułu nabycia kas rejestrujących. Został zachowany także przepis, mówiący iż brak zgłoszenia kasy do przeglądu w wymaganym terminie lub zaprzestanie działalności, skutkuje koniecznością dokonania zwrotu odliczonych lub wypłaconych kwot części wydatków poniesionych na ich zakup.
Nowością wprowadzoną w projekcie jest natomiast rezygnacja po dniu 30 września 2007 r. z dotychczas stosowanego zwolnienia o charakterze przedmiotowym w zakresie:
- usług wspomagających transport drogowy pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.21.25), dotyczy to np. usług terminali, kontroli natężenia ruchu, badania bezpieczeństwa ruchu
-
usług naukowo-badawczych (PKWiU 73), dotyczy to prac badawczych i rozwojowych we
wszystkich dziedzinach -
usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.30), dotyczy to np. badania składu i właściwości substancji, przeglądów pojazdów mechanicznych, badań związanych z
wydawaniem atestów, - usług reklamowych, z wyłączeniem usług związanych z organizacją reklamy handlowej i usługowej (PKWiU ex 74.4),
-
usług związanych z pakowaniem prezentów, paczek pocztowych i podobnych (PKWiU
74.82.10-00.50), - usług związanych z poprawą kondycji fizycznej (PKWiU 93.04), dotyczy np. saun, łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, pijalni wód leczniczych, centrów fitness
- usług pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 93.05), z wyjątkiem wykonywanych przez schroniska dla zwierząt.
Podatnicy świadczący powyższe usługi od dnia 1 października 2007 r. będą musieli zainstalować kasy fiskalne.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu „(…) Nadal utrzymana zostaje zasada wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania bez względu na osiągniętą wysokość obrotu podatników:
- kontynuujących po dniu 30 czerwca 2007 r. działalność, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, którzy byli zobowiązani do ewidencjonowania przed tą datą,
- prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego.
Kontynuuje się stosowanie tej szczególnej regulacji m.in. w zakresie świadczenia usług przewozów osób i ładunków taksówkami oraz w zakresie pasażerskich przewozów regularnych i nieregularnych, gdzie nie stosuje się cen urzędowych za przejazd oraz przy dostawie zespołów, podzespołów i części zamiennych do samochodów, dostaw elektronicznego sprzętu powszechnego użytku oraz sprzętu fotograficznego, a także sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, płyt CD i DVD oraz niektórych innych nagranych nośników informatycznych (w tym zawierających oprogramowanie komputerowe).
W projekcie proponuje się rozszerzenie wymienionego wyłączenia na sprzedaż wszelkiego rodzaju paliw płynnych. Zmiana ta będzie faktycznie zmianą o charakterze formalnym, gdyż ze względu na poziom osiąganych obrotów w tym sektorze usług obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas jest już w zasadzie powszechny.
Generalnie projekt zakłada utrzymanie zwolnienia z omawianego obowiązku ewidencjonowania również przy dostawie towarów i świadczeniu niektórych usług w formie bezobsługowej przy zastosowaniu automatów przyjmujących należność za ich wykonanie (z wyjątkiem np. sprzedaży paliw płynnych i gazowych).(…)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl