Jak obliczyć zwrot podatku VAT?
2007-06-11 13:41
Przeczytaj także: Nie ma samouaktualniających się postanowień o przedłużeniu zwrotu VAT
Zgodnie z ogólną zasadą w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania przez podatnika VAT czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeżeli wartość podatku naliczonego (a więc od dokonanych zakupów) jest wyższa od wartości podatku należnego (a więc od dokonanej sprzedaży), powstaje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. W związku z tym podatnik VAT ma do wyboru, co z taką nadwyżką zamierza zrobić. Może ją wykazać do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe (a więc będzie ona obniżała podatek należny w kolejnej deklaracji dla potrzeb podatku VAT) lub zażądać jej zwrotu na rachunek bankowy. Może także wskazać, iż część podatku ma zostać przeniesiona na następny kres rozliczeniowy a część zwrócona na jego rachunek bankowy.Termin zwrotu podatku
Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje dwa podstawowe terminy zwrotu podatku VAT: 180 dni i 60 dni. Na umotywowany wniosek podatnika mogą one zostać skrócone odpowiednio do 60 dni i 25 dni. Omówmy w pierwszej kolejności terminy podstawowe.
Zwrot podatku w terminie 60 dni
W terminie tym podatnik otrzyma zwrot podatku do wysokości podatku naliczonego od nabytych towarów i usług, zaliczonych u niego (na podstawie przepisów o podatku dochodowym) do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji powiększony o kwotę stanowiącą 22 proc. obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22 proc. Wskazać w tym miejscu należy, iż to 22 proc. liczy się od obrotu opodatkowanego stawkami niższymi, a więc nie wchodzi tutaj stawka zwolniona z podatku VAT.
Dodać także należy, iż ustawa o VAT w zakresie powyższego zwrotu nie nakłada na podatnika obowiązku dokonania zapłaty za zakupione towary i usługi. Zatem ze zwrotu można skorzystać nawet wówczas, gdy podatnik nie zapłacił za ani jedną fakturę swoim kontrahentom.
Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność takiego zwrotu (a więc nie zostaną stwierdzone w tym zakresie żadne nieprawidłowości), urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę zwrotu podatku wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl