Potrącenie - kompensata z nierezydentem a PIT
2007-06-09 13:06
Przeczytaj także: Zasiłek związany z przeniesieniem wolny od PIT
Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?Podatnik – spółka w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniła, że osoba fizyczna niemająca na terytorium Polski miejsca zamieszkania świadczy na jej rzecz usługi reklamy. Jednocześnie osoba ta nabywa od spółki towary. W związku z tym podmioty te są wobec siebie zarówno wierzycielami jak i dłużnikami z dwóch różnych stosunków prawnych. Zapłata za usługi świadczone na rzecz spółki następuje zatem często przez potrącenie (kompensatę). W związku z tym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy przy kompensacie wzajemnych należności powinna pobierać i odprowadzać do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, zryczałtowany podatek dochodowy u źródła? W powyższej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:
„(…)Z uwagi na przedstawiony we wniosku z dnia 20.11.2006 r. stan faktyczny – usługi reklamowe na rzecz Spółki świadczy osoba fizyczna, interpretacji należy poddać odpowiednie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z art. 3 ust. 2a tej ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania (tzw. nierezydenci), podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń – art. 11 ust. 1 ustawy.
Na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 5) ustawy, podatek dochodowy od przychodów z tytułu świadczenia usług reklamowych uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a (nierezydentów), pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 % przychodu.
Przy tym powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednak zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji – art. 29 ust. 2 ustawy.
oprac. : Ministerstwo Finansów