Bezpośredni zwrot VAT nie zawsze możliwy
2007-06-07 12:54
Przeczytaj także: Po wyroku TSUE fiskus nie odmówi zwrotu nadpłaconego VAT?
Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, iż spółka jest postawiona w stan upadłościowy. Obecnie został wysprzedany cały majątek spółki. Opuszczając swoje pomieszczenia stwierdzono jednak, że jest ona w posiadaniu starych druków, aktów dzienników ustaw i innej makulatury. Postanowiono o ich sprzedaży do punktu skupu. Powstanie zatem u spółki sprzedaż opodatkowana podatkiem VAT. W związku z tym wystąpiono z zapytaniem czy w miesiącu sprzedaży makulatury będzie podatnikowi przysługiwało prawo do zwrotu bezpośredniego podatku naliczonego? W przedstawionej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:
„(…)Należy zgodzić się ze Skarżącym, iż jedną z fundamentalnych zasad systemu podatku od wartości dodanej jest zasada neutralności opodatkowania, która została wyrażona w art. 2 I Dyrektywy Rady z dnia 11 kwietnia 1967 r. (nr 67/227/EWG) w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych. Zasada ta została rozwinięta i uszczegółowiona w art. 17 i następnych (tytuł XI-Odliczenia) VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej : ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG). Odpowiednikiem wskazanych powyżej przepisów są obecnie przepisy art. 1 ust. 2 oraz 168 i następne (tytuł X-Odliczenia) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
Zasada neutralności opodatkowania znalazła swoje odzwierciedlenie w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).
Zgodnie z tym artykułem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z treści powyższego przepisu wynika jednoznacznie, iż prawo to przysługuje wyłącznie w zakresie, w jakim towary i usługi są używane do wykonywania czynności opodatkowanych. A zatem w takim zakresie, w jakim dokonywane zakupy wiążą się ze sprzedażą opodatkowaną.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
oprac. : Ministerstwo Finansów