Samochód przekazany na cele osobiste a podatki
2007-06-06 13:30
Przeczytaj także: Leasing operacyjny: darowizna samochodu w PIT
Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalania się z podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Towarem używanym natomiast zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 jest towar, którego okres użytkowania przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku (z wyjątkiem gruntów).
W przypadku przekazania samochodu na cele osobiste podatnika ważne znaczenie ma także § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Mówi on bowiem, iż zwalnia się z podatku VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.
Po przywołaniu przepisów określających opodatkowanie przekazania towarów na potrzeby własne podatnika możemy opisać konkretne przypadki przekazania samochodu firmowego na potrzeby osobiste.
Sytuacja I – przekazanie na cele osobiste samochodu, od zakupu którego przysługiwało podatnikowi pełne odliczenie podatku VAT.
Zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami przekazanie takie będzie zawsze podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawę opodatkowania stanowić natomiast będzie cena nabycia samochodu lub koszt jego wytworzenia.
Sytuacja II - przekazanie na cele osobiste samochodu, od zakupu którego przysługiwało podatnikowi częściowe odliczenie podatku VAT (czyli m.in. zakup samochodu osobowego).
Jeżeli powyższy samochód użytkowany był przez podatnika w ramach wykonywanej działalności gospodarczej przez okres co najmniej pół roku, to przekazanie takie bezwzględnie korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.
Jeżeli natomiast powyższy samochód użytkowany był przez podatnika w ramach wykonywanej działalności gospodarczej przez okres krótszy niż pół roku, a tym samym nie spełnia definicji towaru używanego – podatnik taki będzie musiał przekazanie tego samochodu opodatkować podatkiem od towarów i usług. Wskazać ponadto należy iż podstawą opodatkowania będzie cena nabycia samochodu lub koszt jego wytworzenia. Wartość podatku nie zostanie natomiast ograniczona tak, jak miało to miejsce w przypadku podatku naliczonego przy zakupie (czyli 60 proc. nie więcej niż 6 000 zł). Będzie on płatny w pełnej wysokości.
Dodać także należy, iż w celu wykreślenia samochodu z ewidencji środków trwałych i przekazania go na cele prywatne podatnika wystarczające jest dokonanie odpowiedniej adnotacji w ewidencji (wykazie) środków trwałych, wskazując dzień zaprzestania używania samochodu jako środka trwałego i przekazania go na cele osobiste.
Reasumując przekazanie samochodu firmowego na cele osobiste podatnika nie powoduje żadnych skutków w podatku dochodowym. W podatku VAT natomiast, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupu samochodu – przekazanie takie będzie podlegało opodatkowaniu, przy czym jako podstawę opodatkowania należy przyjąć cenę nabycia samochodu lub koszt jego wytworzenia. Natomiast jeżeli podatnikowi przysługiwało tylko częściowe odliczenie podatku naliczonego określone w art. 86 ust 3 i 5 ustawy o VAT, oraz samochód ten spełnia definicję towaru używanego (określoną w art. 42 ust. 2 ustawy o VAT) – jego przekazanie korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług, a jeżeli definicja ta nie jest spełniona – podlega opodatkowaniu.
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl