Faktura VAT w języku obcym?
2007-05-29 05:47
Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT
Na tej podstawie stwierdzić należy, iż nie ma przeszkód, aby Spółka podawała na fakturze informację o towarze w języku obcym. Taka faktura pod warunkiem, że będzie spełniać wszystkie wymogi stawiane fakturom, a określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych do ustawy tj. we wskazanym powyżej rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. (rozdział 4) będzie uznana za prawidłową.
Jednocześnie wskazać należy, iż w ocenie tut. organu ze względów praktycznych zasadnym byłoby podawanie informacji w treści faktury w dwóch językach: polskim i obcym. Posługiwanie się na fakturze językiem polskim spełnia bowiem zarówno kryterium języka urzędowego określonego przez prawo unijne, jak też i przez prawo krajowe, niezależnie od użytego również języka obcego.
Przy czym należy podkreślić, iż zgodnie z art. 9 w związku z art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 o rachunkowości (tekst jednolity Dz.U. z 2002r., poz. 76, poz. 694 z późń. zm.) zapisy w księgach rachunkowych są dokonywane na podstawie dokumentów sporządzonych w języku polskim, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczą one operacji z zagranicznym kontrahentem, wówczas dokument może być sporządzony w języku obcym, ale na żądanie organów kontroli lub biegłego rewidenta należy zapewnić jego wiarygodne przetłumaczenie na język polski np. przez tłumacza przysięgłego.
Brak jest również przeszkód do ujęcia faktury sporządzonej w języku obcym w ewidencjach podatku od towarów i usług.
Przepisy o podatku od towarów i usług ani przepisy wykonawcze nie narzucają określonej formy prowadzenia ewidencji. Istotne jest wyłącznie to, aby zawierała ona wszystkie te elementy, które są niezbędne do prawidłowego wypełnienia deklaracji VAT, a określone w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
Z powyższego wynika więc, iż faktura zawierająca nazwę towaru w języku obcym może być podstawą zapisów zarówno w księgach rachunkowych jak i w ewidencjach prowadzonych dla celów podatku od towarów i usług. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów