eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweFaktura VAT-MP a odliczenie VAT

Faktura VAT-MP a odliczenie VAT

2007-05-22 13:33

Faktura VAT jest podstawowym dowodem księgowym, który dokumentuje dokonanie transakcji pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Sprzedawca, a zarazem wystawca faktury zobowiązany jest do odprowadzenia do urzędu skarbowego VAT należnego z niej wynikającego. Nabywca natomiast uzyskuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Szczególne uregulowania w tym zakresie dotyczą jednak m.in. faktur VAT-MP.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT z faktury VAT MP

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego przede wszystkim z faktur zakupowych.

Ogólna zasada określająca termin odliczenia takiego podatku została zawarta w art. 86 ust. 10 cytowanej ustawy. Zgodnie z nim prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:
  • w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny,
  • w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca
  • w przypadku zakupu tzw. usług powszechnych, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy – w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności
  • w przypadku dokonania spisu z natury – nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu
  • w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi – za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.

Inaczej jednak jest w przypadku faktur VAT-MP.

Przypomnijmy, iż faktury VAT oznaczone symbolem „MP” – zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, wystawiają mali podatnicy, którzy rozliczają się z tyt. podatku VAT metodą kasową.

Natomiast uregulowanie w zakresie odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury VAT oznaczonej symbolem „MP” znalazło się w § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim „W przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną zgodnie z odrębnymi przepisami "FAKTURA VAT-MP", podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze, w rozliczeniu za miesiąc, w którym:
  1. uregulował część należności na rzecz małego podatnika, o którym mowa wart. 21 ust. 1 ustawy;
  2. uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;
  3. przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2.”

Analizując powyższy przepis można zatem stwierdzić, iż jeżeli podatnik otrzymał fakturę VAT oznaczoną symbolem „MP”, to odliczyć może ją w rozliczeniu za okres, w którym została uregulowana za nią należność lub przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi. Ponadto wskazać należy, iż fakturę taką można odliczyć w okresie, w którym zapłacono dowolną część należności wynikającej z takiej faktury. Analizowany przepis nie zawiera bowiem warunku, aby faktura ta musiała być zapłacona w całości. Dodatkowo – zdaniem autora – uregulowanie tylko części należności wynikającej z takiej faktury powoduje, iż można ją odliczyć w całości. Przepis ten bowiem nie zwiera wzmianki, iż w takiej sytuacji przysługuje jedynie odliczenie częściowe, do wysokości uregulowanej należności.

Do pobrania


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: