Urząd Gminy: kiedy przysługuje odliczenie VAT?
2007-05-20 14:27
Przeczytaj także: Gmina a odliczenie VAT z faktury od jednostki budżetowej
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, że Urząd Gminy jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Jako jednostka organizacyjna gminy realizuje w jej imieniu zadania publiczne oraz czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Wójt Gminy nie będącej zarejestrowanym podatnikiem VAT, odpłatnie wydzierżawił z ramienia Urzędu Gminy urządzenia wodociągowe. Dzierżawca zobowiązany został do pobierania opłat od użytkowników za pobraną wodę a także do utrzymania ciągłości eksploatacji stacji wodociągowych i sieci. Rozlicza on także w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatek VAT z tego tytułu. Urząd Gminy realizuje całość spraw związanych z przedmiotową dzierżawą, a więc spoczywa na nim obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku VAT od wartości dzierżawy. Przeprowadza on także niezbędne remonty kapitalne i modernizacyjne wydzierżawionych stacji wodociągowych. W związku z tym Urząd Gminy wystąpił z zapytaniem, czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych materiałów i usług związanych z remontem tych stacji wodociągowych? W powyższej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:
„(…)Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W szczególności działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 cyt. ustawy).
Ponadto w myśl art. 15 ust. 6 ww. ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Na zasadzie argumentacji a contrario organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy wykonując czynności, które mają charakter cywilnoprawny, uznawane są za podatnika podatku od towarów i usług.
oprac. : Ministerstwo Finansów