Faktura korygująca a odliczenie podatku VAT
2007-05-18 14:09
Przeczytaj także: Jak ujmować faktury korygujące in plus po stronie sprzedawcy od 1 stycznia 2021 r.?
Termin odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych został określony w art. 86 ustawy o VAT. W większości przypadków podatnik ma prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury w okresie rozliczeniowym, w którym ją otrzymał. Jeżeli tego nie uczyni – może obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony w następnym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, iż w przypadku faktur podatnik ma do wyboru dwa okresy rozliczeniowe, w których może dokonać odliczenia podatku: ten w którym daną fakturę otrzymał lub okres następny. Okresem rozliczeniowym w podatku VAT jest oczywiście miesiąc lub kwartał.Jeżeli przedsiębiorca nie odliczy podatku VAT z takiej faktury w terminach określonych wyżej – może złożyć korektę deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
Wydawać by się mogło, iż takie same zasady powinny obowiązywać przy fakturach korygujących. Niestety w rzeczywistości sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. Regulacje w tym zakresie znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Rozporządzenie to wyróżnia dwie sytuacje wystawienia faktury korygującej:
- gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów (§ 16 rozporządzenia)
- gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury(§ 17 rozporządzenia)
Jak łatwo zauważyć – w pierwszym z wyżej opisanych przypadków korekta faktury u nabywcy zawsze będzie powodować zmniejszenie podatku naliczonego do odliczenia. W drugim przypadku natomiast korekta faktury może powodować zarówno zmniejszenie jak i zwiększenie u nabywcy podatku naliczonego do odliczenia.
Regulacje co do odliczenia korekty faktury w pierwszym przypadku zostały zawarte w § 16 ust. 5 rozporządzenia. Jego treść jest następująca „Nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymali.”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl