eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZaliczka na podatek niewpłacona w terminie to zaległość

Zaliczka na podatek niewpłacona w terminie to zaległość

2007-05-16 13:23

Podatnicy mają określone terminy na wpłacanie podatków. Ich niedotrzymanie skutkuje powstaniem zaległości podatkowych. Zaległością jest jednak nie tylko niewpłacanie w obowiązującym terminie podatku, ale także zaliczki na podatek, czy raty podatku. Ci, którzy spóźniają się z ich wpłacaniem mogą być narażeni na nieprzyjemne konsekwencje niedotrzymania terminu płatności.

Przeczytaj także: Zaliczka na podatek od pracownika a kwota zmniejszająca

Co to jest zaległość podatkowa?

O tym, co jest zaległością podatkową, mówi art. 51 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość taką należy uznawać również niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek lub ratę podatku. Są nimi ponadto podatki, zaliczki na podatki oraz raty podatków niewpłacone w terminie płatności przez płatnika lub inkasenta.
Art. 52 Ordynacji podatkowej mówi natomiast, iż na równi z zaległością podatkową traktuje się także:
  1. nadpłatę podatku, jeżeli w zeznaniu lub deklaracji została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań
  2. zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowej; wyjątkiem jest sytuacja, w której podatni wykaże, iż nie nastąpiło to z jego winy
  3. wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej
  4. oprocentowanie nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku zwrócone lub zaliczone na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

Punkty 1 i 2 nie są traktowane jak zaległość podatkowa, jeżeli zwrot podatku lub nadpłaty został dokonany w wyniku korekty deklaracji lub zeznania, którą sporządził urząd skarbowy (w sposób przewidziany w art. 274 Ordynacji podatkowej – tzw. korekta z urzędu).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: