Interpretacje podatkowe nie dla wszystkich
2007-05-14 13:18
Strona, która nie spełnia żadnej przesłanki wynikającej z art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa - czyli nie jest podatnikiem danego podatku, określonym w przepisach prawa materialnego, które zakreślają krąg podmiotów, na których ciąży obowiązek podatkowy w danym podatku - nie może skutecznie żądać udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu prawa podatkowego. Zatem jeżeli strona nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, to nie otrzyma interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie tego podatku. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim w decyzji z dnia 07.05.2007 r. nr PP/4430-0032/07 podtrzymując postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 06.03.2007 r., nr PP/443-14/07.
Przeczytaj także: Interpretacji udzielą wójt i burmistrz
Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu Strona zarzuciła zarządcy nieruchomościami – Zakładu Gospodarki Komunalnej, błędny sposób rozliczania kosztów eksploatacji tych nieruchomości w składanych przez te podmioty do urzędu skarbowego deklaracjach podatkowych VAT-7, jak również sposób obciążania jej kosztami eksploatacji należącego do niej lokalu. W powyższej sprawie ponadto toczy się postępowanie sądowe. Strona nie jest jednak zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT danego urzędu skarbowego. Urząd Skarbowy w Gorzowie Wlkp. Uznał zatem, iż Strona nie jest podmiotem uprawnionym do uzyskania żądanej interpretacji prawa podatkowego. Na powyższe Strona wniosła zażalenie do izby skarbowej. Ta zajęła w tej sprawie następujące stanowisko:
„(…)W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Aby zatem móc skutecznie ubiegać się o jej uzyskanie, należy już w momencie wystąpienia z wnioskiem o interpretację posiadać status prawny jednego z ww. podmiotów.
Podatnikiem zaś w myśl art. 7 § 1 cytowanej na wstępie ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. O tym więc, czy dany podmiot będzie podatnikiem określonego podatku decyduje treść przepisów prawa materialnego, które określają krąg podmiotów, na których ciąży obowiązek podatkowy w danym podatku.
W niniejszej sprawie zapytanie dotyczyło interpretacji postanowień ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Ustawa powyższa reguluje, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju. I tak zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (...).
A zatem stwierdzić należy, iż w oparciu o w/w uregulowania Strona nie spełnia żadnej przesłanki wynikającej z art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, a mianowicie nie posiada statusu prawnego jednego z w/w podmiotów, w związku z czym nie może skutecznie żądać udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów