Biegły sądowy a zwolnienie podmiotowe w VAT
2007-05-08 13:25
Przeczytaj także: Zwolnienie podmiotowe z VAT a biegły sądowy
Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?W skierowanym do organu podatkowego wniosku podatnik podniósł kwestię opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez biegłego sądowego na zlecenie sądu, prokuratury i policji. Wyjaśnił, że został ustanowiony przez Prezesów Sądów Okręgowych w Katowicach i Krakowie biegłym sądowym z zakresu ruchu drogowego i techniki samochodowej oraz inżynierii ruchu i sterowania ruchem drogowym. Opinie i ekspertyzy wykonuje jedynie na zlecenie sądu, prokuratury lub policji. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy przy wykonywaniu powyższych czynności ma zastosowanie zwolnienie podmiotowe w podatku VAT, a zatem czy podlega opodatkowaniu tym podatkiem wykonywanie powyższych usług, jeżeli ich wartość w danym roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 10 000 euro? Izba skarbowa w tej sprawie zajęła następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W świetle art. 15 ust. 2 ww. ustawy, działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność ta została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Jednocześnie w art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług wymieniono czynności, których nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 tej ustawy wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 – 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), o ile wykonujący te czynności są związani ze zlecającym ich wykonywanie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
oprac. : Ministerstwo Finansów