Impreza integracyjna a koszty uzyskania przychodów
2007-05-04 12:09
Przeczytaj także: Imprezy integracyjne dla pracowników a koszty podatkowe
Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu Spółka wyjaśniła, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji komponentów dla przemysłu samochodowego. W celu utrzymania właściwej atmosfery w zakładzie i poprawy efektywności wykonywanych przez pracowników zadań – organizuje okazjonalnie spotkania integracyjne dla swoich pracowników, w trakcie których wymieniają się oni doświadczeniami, nawiązują nowe relacje, przez co wzrasta efektywność ich pracy. Powyższe spotkania są finansowane ze środków obrotowych Spółki. W związku z czym, wystąpiła ona z zapytaniem czy spotkania takie finansowane ze środków obrotowych mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. W powyższej kwestii izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – określanej w dalszej części niniejszej decyzji skrótem: u.p.d.o.p.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Wydatek podlega więc zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli spełnia określone w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. warunki, a zatem jeżeli został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, czyli jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody, ma związek z prowadzoną działalnością i jednocześnie nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.
Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych (integracyjnych). Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery w pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności pracy.
Tym samym, jeżeli ponoszone przez podatnika wydatki na organizację imprezy okolicznościowej (integracyjnej) spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.
Jeżeli jednak świadczenia realizowane w ramach imprezy okolicznościowej (integracyjnej) stanowić będą działalność socjalną, o której mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, i nie zostaną sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to wówczas należałoby przyjąć, iż wydatki ponoszone na organizację takiej imprezy nie powinny podlegać zaliczeniu do kosztów podatkowych. Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.p., wydatki ponoszone przez pracodawcę na działalność socjalną, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, również wówczas, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych.(…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów