eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOdsetki podatkowe: spłata częściowa a zaokrąglenia

Odsetki podatkowe: spłata częściowa a zaokrąglenia

2007-05-04 12:02

Podatnik bez wezwania organu podatkowego w obowiązujących terminach jest obowiązany do naliczania i odprowadzania podatku. Jeżeli z powyższego obowiązku się nie wywiąże - powstaje zaległość podatkowa, od której naliczane są odsetki. Te z kolei się zaokrągla. Jak jednak wynika sytuacja, gdy podatnik nie wpłaci pełnej kwoty zaległości wraz z odsetkami?

Przeczytaj także: Faktury VAT i deklaracje: zaokrąglanie podatku

Zgodnie z art. 51 Ordynacji podatkowej za zaległość podatkową uważa się podatek niezapłacony w terminie płatności, a także niezapłaconą w terminie zaliczkę na podatek.

Od powyższych zaległości naliczane są odsetki za zwłokę. Obowiązek ich prawidłowego obliczenia oraz wpłacenia wraz z należnym zobowiązaniem podatkowym ciąży na podatniku – bez wezwania organu podatkowego.

Zgodnie z art. 55 § 2 cytowanej ustawy „Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę.”

Powyższe oznacza, iż jeżeli zaległość podatkowa wraz z należnymi odsetkami nie zostanie uregulowana w pełnej wysokości, to wpłacona kwota zostaje rozłożona proporcjonalnie na zaległość podatkową oraz należne odsetki obliczone na dzień wpłaty.

Sposób zaokrąglania powyższych kwot został zawarty w art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Powyższe nie ma jednak zastosowania przy opłacie skarbowej oraz opłatach, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.

Z przytoczonych przepisów wynika zatem, iż zobowiązania podatkowe oraz należne odsetki od zaległości podatkowych ulegają zaokrągleniu w ten sposób, iż końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się (zaokrąglenie w dół), a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych (zaokrąglenie w górę). Ustawodawca w powyższym przepisie nie wskazuje jednak wprost, czy ta sama zasada ma zastosowanie przy spłacie częściowej. Zdaniem autora – zaokrąglanie odsetek podatkowych stosuje się jedynie do całej wpłaty (tj. należności głównej wraz z odsetkami), a nie w przypadku wpłat częściowych. Zatem, jeżeli podatnik dokona wpłaty częściowej, to należne odsetki uregulowane tylko w części nie powinny być zaokrąglane do pełnych złotych.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: