eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweRozliczenia roczne 2006: korekta PIT-u

Rozliczenia roczne 2006: korekta PIT-u

2007-05-02 13:43

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko


Złożenie korekty a nadpłata podatku

Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe, z którego wynika nadpłata podatku do zwrotu, a następnie zauważyli, że w zeznaniu był błąd (np. dokonano zbyt dużych odliczeń, podano niewłaściwe składki ZUS lub zdrowotnego, nie wykazali wszystkich dochodów) – muszą jak najszybciej złożyć korektę zeznania podatkowego. W skorygowanym zeznaniu należy wskazać właściwe zobowiązanie lub nadwyżkę podatku oraz dołączyć do niego stosowne wyjaśnienie, dlaczego korekta jest składana. Jeżeli uległa zmniejszeniu kwota zwrotu – należy wpłacić różnicę wynikającą z zeznania pierwotnego oraz korekty na konto urzędu. Jeżeli urząd skarbowy dokonał już zwrotu nadwyżki wynikającej z pierwotnej deklaracji – różnicę taką trzeba wpłacić wraz z odsetkami, które liczy się od dnia otrzymania nadpłaty do dnia wpłacenia różnicy. Jeżeli taki zwrot jeszcze nie nastąpił – należy wpłacić samą różnicę. Jeżeli natomiast zwiększeniu uległa kwota do zapłaty – także należy wpłacić wynikłą różnicę na rachunek urzędu. Tutaj jednak odsetki podatkowe liczy się od 30 kwietnia 2007 roku.

Z kolei, jeżeli podatnik zauważy błędy w zeznaniach za lata wcześniejsze – algorytm postępowania jest taki sam, z tą tylko różnicą, iż w przypadku zaniżenia kwoty podlegającej wpłacie do urzędu – odsetki liczy się od upłynięcia terminu w którym należało rozliczyć stosowne dochody (czyli od 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym, a jeżeli był to dzień wolny od pracy – od pierwszego dnia roboczego następującego po dniu wolnym).

Jeżeli natomiast podatnik zauważył, iż w zeznaniu podatkowym została zaniżona kwota do zwrotu – też powinien jak najszybciej złożyć korektę deklaracji wraz ze stosownym wyjaśnieniem jej przyczyn. W takiej sytuacji urząd skarbowy ma także trzy miesiące na dokonanie zwrotu wynikającego ze skorygowanej deklaracji, przy czym – podobnie jak przy deklaracji pierwotnej – termin ten liczy się od daty złożenia korekty zeznania.

W kasie, przekazem pocztowym czy na konto?

Podatnik ma prawo wyboru, w jakiej formie chce otrzymać zwrot nadpłaty. Pamiętać należy, iż zwrot taki obarczony jest pewnymi kosztami. Do wyboru są:
  • zwrot w kasie – zwrot taki nie zostanie pomniejszony o żadne koszty, podatnik jednak musi udać się do kasy urzędu, co może powodować koszty w postaci przejazdu, konieczność wzięcia urlopu aby udać się po nadpłatę. Pamiętać także należy iż nadpłatę w tej sytuacji odbiera się osobiście z dowodem osobistym;
  • przekaz pocztowy – zwrot taki zostaje pomniejszony o koszty przekazu pocztowego – ustalanego przez pocztę. Pieniądze listonosz przynosi do domu/mieszkania podatnika;
  • przelew na konto – urząd skarbowy przelewa pieniądze na wskazany przez podatnika rachunek bankowy. Zwrot taki zostaje pomniejszony o koszty przelewu. Jest to najszybsza metoda otrzymania nadpłaty przez podatnika.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: