Umowa użyczenia w I grupie podatkowej a czynsz
2007-04-30 13:48
Przeczytaj także: Usługa najmu mieszkania nie zawsze zwolniona z VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż zamierza prowadzić działalność gospodarczą w użyczonym lokalu mieszkalnym. Nieodpłatnego użyczenia lokalu dokona matka – zatem osoba zaliczona do I grupy podatkowej. W związku z tym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy w przypadku użyczenia od osoby zaliczonej do I grupy podatkowej musi ustalać wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, z czym wiąże się konieczność ustalenia wysokości czynszu? W powyższej kwestii urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 926 ze zm.), za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.
Jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.(…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów