eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaUżyczenie nieruchomości przedsiębiorcy a PIT

Użyczenie nieruchomości przedsiębiorcy a PIT

2007-04-29 14:05

Nieodpłatne świadczenie z tytułu użyczenia zabudowanej nieruchomości będącej własnością syna dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej jego ojca, który jest jednocześnie pracodawcą syna, jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Kolnie w postanowieniu z dnia 22.03.2007 r. nr PO.415/1/07.

Przeczytaj także: Zwrot kosztów przejazdu wolny od PIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. W grudniu 2005 roku nabył wraz z synem na prawach współwłasności nieruchomość zabudowaną stacją paliw. Jest ona wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej. Część nieruchomości stanowiąca udział podatnika stanowi środek trwały. Pozostała część natomiast została przekazana przez jego syna w drodze zawarcia umowy użyczenia do jej używania w przedsiębiorstwie. Syn nie prowadzi działalności gospodarczej, a ponadto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę u podatnika. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy powyższe użyczenie nieruchomości wolne jest od podatku dochodowego na podstawie przepisów obowiązujących od 01 stycznia 2007 roku. W powyższej kwestii urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W grudniu 2005 roku nabył zabudowaną nieru¬chomość za zasadzie współwłasności ze swoim synem, którą następnie w całości przeznaczono do celów pozarolniczej działalności gospodarczej wnioskodawcy (syn na zasadzie umowy użyczenia przekazał swoją część udziału w nieruchomości). Ponadto syn jest zatrudniony u wnioskodawcy na umowę o pracę.

Umowa użyczenia uregulowana jest przepisami art.710 - 719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.), a jej istota polega na tym, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia ma charakter umowy nieodpłatnej. Zgodnie z art.16 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000r. z póź. zm.) za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Od powyższej reguły przewidziane są wyjątki; nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art.12 ust.1, jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Według art.111§3 ustawy Ordynacja podatkowa za członków rodziny podatnika uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu. Pod pojęciem członka rodziny rozumie się także syna.

Dyspozycja art.21 ust.1 pkt 125 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000r. z póź. zm.) stanowi, iż wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art.11 ust.2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust.20. Natomiast zgodnie z art.21 ust.20 w/w ustawy zwolnienie, o którym mowa w art.20 ust.1 pkt 125, nie ma zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 2. Zgodnie z art.22 §1 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy, pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Natomiast syn wnioskodawcy jest jego pracownikiem, czyli zachodzą okoliczności o których mowa w art.21 ust.20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące nawiązania stosunku pracy. W tej sytuacji nie będzie miał znaczenia art.14 ust.2 pkt 8 tej ustawy, iż przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art.11 ust.2-2b, z zastrzeżeniem art.21 ust.1 pkt 125, bowiem jak wskazano wyżej utrata zwolnienia jest związana otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia przez pracownika od swojego pracodawcy. W przedmiotowej sytuacji nie zachodzi taka okoliczność. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: