eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZeznania roczne 2006 w pytaniach i odpowiedziach

Zeznania roczne 2006 w pytaniach i odpowiedziach

2007-04-25 13:44

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko


11) Mam miejsce zamieszkania na terytorium Polski. W Polsce uzyskuję dochody z umowy o pracę. Jednocześnie w 2006 r. otrzymałem dywidendę z tytułu udziału w zyskach spółki amerykańskiej, od której w USA potrącono 15% podatek. Czy uzyskany przeze mnie dochód z dywidendy jest opodatkowany według skali podatkowej? Jakie formularze podatkowe mam złożyć?

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od przychodu uzyskanego z dywidend (zarówno na terytorium Polski jak i poza nim) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Podatnik, posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski, uzyskujący poza granicami Polski przychód z dywidendy, od obliczonego od tego przychodu 19% zryczałtowanego podatku odlicza kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą.
W takiej sytuacji Podatnik powinien złożyć PIT-36 wraz załącznikiem PIT-X i wykazać kwotę zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodu z uzyskanej dywidendy oraz kwotę podatku zapłaconego za granicą.

12) Większość ubiegłego roku przepracowałam w Wielkiej Brytanii. Wiem, że zmieniły się zasady odliczania diet: zamiast równowartości 30 diet rocznie można odliczyć 30% diety za każdy dzień. Nie wiem tylko czy zasady te dotyczą zarobków za 2006 rok?

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwolnienie od podatku części przychodów osób mających miejsce zamieszkania na terytorium RP i osiągających dochody z pracy wykonywanej za granicą. Od 1 stycznia 2007 r. nastąpiło rozszerzenie zakresu tego zwolnienia. W stanie prawnym obowiązującym w 2006 r., zwolnienie było ograniczone kwotowo, tj. rocznie do wysokości trzydziestokrotności diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.
Po zmianie, zakresem zwolnienia objęte zostały przychody ze stosunku pracy, do wysokości 30% diet przysługujących za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. Regulacja ta ma zastosowanie do przychodów uzyskanych w 2006 r., o ile jest dla podatników korzystniejsza.

13) Moja córka, która na stałe mieszka w Polsce, przez 5 miesięcy 2006 r. pracowała w Irlandii u miejscowego pracodawcy. Od otrzymanego wynagrodzenia zapłaciła podatek w Irlandii. W Polsce nie uzyskała żadnych dochodów. Czy w tej sytuacji jest zobowiązana złożyć w Polsce zeznanie podatkowe za 2006 r.?

Umowa z dnia 13 listopada 1995 r., między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1996 r. Nr 29, poz.129 z późn. zm.), w art. 24 ust. 1 lit. a) oraz ust. 3, przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Irlandii, to Polska zwolni od podatku taki dochód. Jeżeli zgodnie z jakimikolwiek postanowieniami niniejszej umowy, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie jest zwolniony od podatku w tym Państwie, to państwo to może, mimo to, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby wziąć pod uwagę dochód zwolniony od podatku.
Zasadzie tej odpowiada art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z tym, że dochody z pracy najemnej wykonywanej w Irlandii były jedynym źródłem przychodu w 2006 r., to Podatnik nie ma obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego w Polsce za ten rok.

Do pobrania:


poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: