Sprzedaż pism przez stowarzyszenie wolna od CIT
2007-04-22 12:40
Przeczytaj także: Zwrot kosztów przejazdu wolny od PIT
Jednakże, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust.1c , których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.
Zwolnienie zawarte w tym przepisie jest zwolnieniem warunkowym. Zależy ono od łącznego spełnienia następujących przesłanek :
- podatnik korzystający ze zwolnienia musi prowadzić działalność statutową wymienioną w tym przepisie,
- dochody muszą być przeznaczone na cele działalności statutowej.
Zwolnienie określone w tym przepisie ma zastosowanie również do stowarzyszeń, ale pod warunkiem realizowania przez nie celów statutowych określonych przez ustawodawcę w ww. przepisie.
Stosownie do art. 17 ust. 1b cytowanej ustawy – zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe wymienione w art.17 ust.1 pkt 4 ustawy, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności wymienionej w art.17 ust. 1a pkt.1 i 1a w/w ustawy oraz dochodów, które bez względu na czas ich osiągnięcia wydatkowane zostały na inne cele niż statutowe ( art.17 ust. 1a pkt.2 ustawy)
Powyższe oznacza, że zastosowanie przedmiotowego zwolnienia zależy nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na preferowane ustawą cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele. Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy sformułowanie „ w części przeznaczonej na te cele” oznacza, że jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych „innych celów”, nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od podatku przeznaczonego na nie dochodu.
Natomiast przez pojęcie „ których celem statutowym jest działalność” należy rozumieć nie tylko bezpośrednie prowadzenie działalności, ale także wspieranie takiej działalności, jeżeli wynika to wprost z zatwierdzonego statutu jednostki.
Należy również zaznaczyć, iż w/w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy nie uzależnia możliwości skorzystania z owego zwolnienia od źródła pochodzenia przychodów. Zwolnieniu podlegają więc również dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej, o ile zostaną przeznaczone na cele statutowe tożsame z celami wymienionymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Cele Stowarzyszenia powinny być określone w statucie. Muszą być one wskazane w sposób ścisły, gdyż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania wykładni zapisów statutu. Organ podatkowy bada jedynie, czy cele określone w statucie są tożsame z celami wymienionymi w treści przepisu warunkującego zwolnienie podatkowe. Z uwagi na fakt, iż przepisy ustanawiające zwolnienia i ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady powszechności i równości opodatkowania, ich stosowanie nie może odbywać się według wykładni rozszerzającej.
![Zbywanie wierzytelności a przychody pasywne w Estońskim CIT [© Freepik] Zbywanie wierzytelności a przychody pasywne w Estońskim CIT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/estonski-CIT/Zbywanie-wierzytelnosci-a-przychody-pasywne-w-Estonskim-CIT-264876-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów