Sprzedaż pism przez stowarzyszenie wolna od CIT
2007-04-22 12:40
Przeczytaj także: Zwrot kosztów przejazdu wolny od PIT
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?W skierowanym zapytaniu do organu podatkowego wyjaśniono, że stowarzyszenie jest instytucją pozarządową i nie jest ośrodkiem religijnym. Poza działalnością statutową prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wydawaniu, sprzedaży i dystrybucji świętych pism religijnych, a dochody z tej działalności gospodarczej służą realizacji celów statutowych. Z kolei celem stowarzyszenia jest kształtowanie wśród swoich członków oraz wszystkich zainteresowanych na drodze praktyki buddyjskiej zgodnie z nauczaniem Miasta 10000 Buddów, Talmage, Kalifornia USA określonych zasad, co zostało zapisane w statucie. Realizowane one są m.in. poprzez wydawanie, sprzedaż i dystrybucję publikacji, które wcześniej nie były przetłumaczone na język polski, będących podstawowym elementem kanonu świętych pism religii jaką jest buddyzm.propagowanie i popularyzowanie wiedzy dotyczącej praktyki buddyjskiej także poprzez organizowanie spotkań, wykładów poświęconych wiedzy zawartej m.in. w świętych księgach buddyjskich, organizowanie warsztatów przybliżających istotę praktyki buddyjskiej,tłumaczenie oryginalnych tekstów buddyjskich. Stowarzyszenie uważa, iż tłumaczone publikacje z oryginalnych tekstów buddyjskich, mieszczą się w ramach pojęcia działalności oświatowej. Natomiast tłumaczenie świętych pism religii z języka angielskiego, autoryzowanie przez Buddyjskie Towarzystwo Tłumaczenia tekstów Buddyjskich gwarantujące wartość naukową tekstu źródłowego, jak i kierowanie tych pism do ośrodków naukowych ( np. Instytutu Religioznawstwa na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego) mieści się w ramach pojęcia działalności naukowej. W związku z powyższym stowarzyszenie ma wątpliwości, czy sprzedaż takich pism, z której dochód w całości jest przeznaczony na cele statutowe stowarzyszenia podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych. Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Stowarzyszenia, tak jak inne podmioty posiadające osobowość prawną, podlegają przepisom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym do osób prawnych. Oznacza to, że stowarzyszenie ustala dochód bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Bez znaczenia pozostaje zatem, czy dochód osiągnięty jest przez stowarzyszenie z działalności statutowej, czy też z działalności gospodarczej i czy przychody osiągane z tych źródeł mają charakter trwały czy sporadyczny.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Tak określony dochód stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
oprac. : Ministerstwo Finansów