Adwokaci - jak zaliczać uzyskane przychody?
2007-04-19 12:44
Przeczytaj także: Zwrot kosztów dojazdu weterynarza prowadzącego firmę
Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?Podatnik w skierowanym do organu zapytaniu wyjaśnił, iż jest wspólnikiem spółki partnerskiej. Dnia 11 października 2006 r. sąd apelacyjny zasądził mu od Skarbu Państwa kwotę 146,40 z tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną przez podatnika z urzędu w postępowaniu odwoławczym. Powyższa kwota stanowi wynagrodzenie powiększone o należny podatek VAT. W dniu 18.12.2006 sąd okręgowy (który dokonał wypłaty wynagrodzenia) wezwał podatnika do nadesłania wypełnionego i podpisanego druku deklaracji do celów podatkowych, uzależniając od jego nadesłania dokonanie wypłaty należności. Wypłata ponadto miała nastąpić na rachunek prywatny podatnika – po odprowadzeniu przez sąd zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z powyższym podatnik ma wątpliwości, czy sąd postąpił słusznie pobierając zaliczkę na podatek dochodowy i przesyłając pieniądze na rachunek prywatny. Uważa on bowiem, iż przychód ten został osiągnięty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w spółce partnerskiej, a co za tym idzie – wypłata powinna nastąpić w pełnej wysokości na rachunek spółki – na podstawie wystawionej przez spółkę faktury. Na podstawie takiego stanu faktycznego izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:
„(…) Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wyróżnia dwa źródła przychodów związanych z „działalnością” osób fizycznych: działalność wykonywaną osobiście (wymienioną w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy) oraz pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy).
Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście ustawodawca zalicza między innymi, wymienione w art. 13 pkt 6 ustawy podatkowej, przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
Z treści powyższego przepisu wynika, że warunkiem uznania świadczeń otrzymanych przez osobę wykonującą czynność zleconą przez Sąd za przychód z działalności wykonywanej osobiście jest aby uprawnienie podmiotu zlecającego wykonanie takiej czynności wynikało z przepisów prawa.
W rozpatrywanej sprawie kwestię tą reguluje m. in. przepis art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zm.) który stanowi, iż adwokat wykonuje zawód w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokackim oraz w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej, przy czym wspólnikami w spółkach cywilnej, jawnej i partnerskiej oraz komplementariuszami w spółce komandytowej mogą być wyłącznie adwokaci lub adwokaci i radcowie prawni, a także prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 126, poz. 1069), a wyłącznym przedmiotem działalności takich spółek jest świadczenie pomocy prawnej.
oprac. : Ministerstwo Finansów