eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSprzedaż nieruchomości - opodatkowanie przychodu

Sprzedaż nieruchomości - opodatkowanie przychodu

2007-04-18 13:23

Jeżeli małżonkowie w rozdzielności majątkowej nie dokonają odrębnego podziału majątku, a co za tym idzie - zbywana nieruchomość będzie nadal stanowić ich wspólność majątkową - przychód uzyskany z jej sprzedaży uzyskują oboje małżonkowie w równych częściach wynoszących 50 proc. Nie ma tutaj znaczenia zapis zawarty w akcie zamiany nieruchomości dotyczący ustalenia wysokości udziałów małżonków. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w decyzji z dnia 12.04.2007 r. nr IPB2/4117-14/07.

Przeczytaj także: Umowa dożywocia bez podatku dochodowego

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż w kwietniu 2004 r. wraz z żoną, nabył prawo własności lokalu mieszkalnego położonego w C. przy ul. X na podstawie umowy zamiany części udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego położonego w C. przy ul. Y (jego udział wynosi 1/6 i stanowi majątek osobisty, a nabyty został w wyniku dziedziczenia po zmarłym ojcu). W wyniku zamiany, na nabywców nieruchomości przy ul. Y przeniesiony został przysługujący podatnikowi udział w ww. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, który stanowi 42% wartości nabytego mieszkania (pochodzi on z majątku osobistego podatnika). Z majątku wspólnego małżonków natomiast dopłacono kwotę, która stanowi 58% wartości nabytego mieszkania. W akcie notarialnym z dnia 27.04.2004r., w § 4 zawarta została ponadto klauzulą, iż podatnik wraz z żoną „nabywają tą nieruchomość lokalową do wspólności ustawowej”. Następnie w dniu 30.10.2006 r. została ustanowiona rozdzielność majątkowa małżeńska, lecz nie dokonano w niej podziału majątku. Obecnie małżonkowie zamierzają sprzedać nabytą nieruchomość w drodze zamiany. W akcie zamiany został zawarty zapis, iż podatnik będzie miał udział w nieruchomości w wysokości 71 proc., a małżonka w wysokości 29 proc. W związku z tym podatnik ma wątpliwości, w jaki sposób opodatkować przychód ze sprzedaży tej nieruchomości. Jego zdaniem przychód ten powinien zostać opodatkowany zgodnie z wysokością udziałów określonych w akcie zamiany nieruchomości. Na podstawie takiego stanu faktycznego izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku – małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Zasada powyższa ma zastosowanie również i do uzyskanych przez małżonków przychodów ze sprzedaży rzeczy lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
Art. 28 ust. 1 tej ustawy stanowi, iż przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: