Renta wyrównawcza wolna od PIT
2007-04-17 13:20
Przeczytaj także: Alimenty do 700 zł wolne od podatku
Zgodnie zaś z przepisem art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowania podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Przepis ten wskazuje zatem, że w trybie art. 14a ustawy organ podatkowy obowiązany jest do należytego i wyczerpującego poinformowania podatnika o okolicznościach prawnych, które na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego mogą mieć wpływ na ustalenie jego praw i obowiązków, ale tylko podatkowych.
Podnoszone natomiast przez Pana wątpliwości co do prawidłowości stosowanych przez TU zasad naliczania przedmiotowego świadczenia nie odnoszą się do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, ale wynikają z przepisów dotyczących działalności ubezpieczeniowej. Zgodnie z przytoczonymi przepisami ustawy Ordynacja podatkowa, organ podatkowy nie jest uprawniony do oceny, czy TU prawidłowo ustala wysokość renty wyrównawczej (biorąc za podstawę jej wyliczenia przeciętne wynagrodzenie brutto pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zaliczkę na podatek). Technika (sposób) wyliczenia wysokości należnego Panu świadczenia nie wynika bowiem z prawa podatkowego.
Natomiast w zakresie swoich kompetencji organ pierwszej instancji potwierdził, że renta wyrównawcza nie podlega opodatkowaniu. Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, że w analizowanym przypadku samo świadczenie pieniężne w postaci renty wyrównawczej nie zostało opodatkowane – od tego świadczenia nie jest pobierany przez TU podatek. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów