Jak rozliczać przychody wyrażone w walutach obcych
2007-04-10 00:03
Przeczytaj także: Różnice kursowe przy różnych formach prawnych działalności gospodarczej
Odpowiedź: Przychody wyrażone w walutach obcych są przeliczane według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień ich uzyskania. Natomiast różnice kursowe powstają w związku z porównaniem wymienionego wyżej kursu z dnia zaksięgowania przychodu, a kursu zastosowanego z dnia faktycznego uzyskania przychodu.Rozliczenie delegacji zagranicznej, na którą została wypłacona zaliczka w złotówkach (i w tej walucie zaliczka zostanie rozliczona), nie będzie skutkować powstaniem różnic kursowych.
Wyjaśnienie: Różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej, po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, jest różna od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Moim zdaniem w sytuacji opisanej w pytaniu jest znany faktycznie zastosowany kurs bankowy, gdyż (tak wynika z treści pytania) środki za fakturę wystawioną na rzecz kontrahenta z Irlandii wpływają na konto bankowe prowadzone w walucie polskiej. Bank dokonał przeliczenia wartości 1.000 euro i na koncie zapisał odpowiadającą jej kwotę złotówek. A zatem można powiedzieć w tym przypadku o faktycznie zastosowanym kursie waluty.
Uwaga!
Inaczej byłoby natomiast w sytuacji, gdyby zapłata należności w wysokości 1.000 euro wpłynęła na konto bankowe przedsiębiorcy prowadzone w walucie euro. Banki ogłaszają kilka tabel walut w ciągu dnia, zatem trudno uznać, że znany jest faktycznie zastosowany kurs. W tym przypadku należałoby zastosować kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wpływu waluty na rachunek bankowy.
Przykład
Założenia:
Data wystawienia faktury jest równa dacie wykonania usługi i jest nią 16 lutego 2007 r.
Średni kurs NBP z 15 lutego 2007 r. wynosił dla euro 3,8924 zł.
Faktura opiewa na wartość 1.000 euro.
Zapłata faktury nastąpiła na konto złotówkowe 2 marca 2007 r.; konto uznano kwotą 4.000 zł.
Obliczenie różnic kursowych:
(3,8924 × 1.000) – 4.000 = – 107,60 - są to ujemne różnice kursowe obciążające koszty podatkowe.
Jeśli chodzi o rozliczenie delegacji zagranicznej, ustawa o podatku dochodowym wymienia tylko pięć sytuacji, które będą generować różnice kursowe. Skoro delegacja zostanie rozliczona w złotówkach, należy uznać, że nie mamy tutaj do czynienia z kosztem wyrażonym w walucie obcej.
Do celów przedstawienia rachunku kosztów podróży służbowej należy jednak przeliczyć wydatki wyrażone w walucie obcej, a stanowiące podstawę tegoż dokumentu według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień rozliczenia delegacji i pobranej zaliczki.
Podstawa prawna
• Art. 14 ust. 1a, art. 24c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.
oprac. : Wskazówki Księgowe