Sprzedaż nieruchomości nie zawsze podlega PIT
2007-04-02 14:04
Przeczytaj także: Fundusz remontowy a podatek od sprzedaży nieruchomości
Podatek taki zapłaci wielu sprzedawców. Mówimy tu oczywiście o osobach fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy zamierzają sprzedać swoje prywatne tereny, mieszkania czy domy. Opodatkowania podatkiem dochodowym można jednak uniknąć. Trzeba taką sprzedaż nieruchomości lub prawa majątkowego dobrze zaplanować.Ważna data nabycia
Ustawodawca przewidział szereg wyjątków, które zwalniają Kowalskiego z płacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych. Podstawowy przepis w tym zakresie został zawarty w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim źródłem przychodu jest odpłatne zbycie „(…)
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane: w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych pod lit.a-c, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany”
Przepis ten ma zastosowanie, gdy sprzedaż powyższych nieruchomości i praw majątkowych nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Zatem – jak wynika z powyższego – sprzedaż nieruchomości lub praw majątkowych przez Kowalskiego jest zwolniona z podatku dochodowego, jeżeli jest dokonana po pięciu latach licząc od końca roku, w którym prawo majątkowe lub nieruchomość zostały nabyte bądź zakończyła się ich budowa.
Wątpliwości co do powyższej kwestii może jednak budzić ustalenie daty w sytuacji, gdy w pierwszej kolejności został zakupiony grunt pod budowę, a następnie rozpoczęta została budowa budynku mieszkalnego. Jaką datę w takiej sytuacji należy przyjąć do 5-letniego terminu?
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl