eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKiedy faktura korygująca?

Kiedy faktura korygująca?

2007-03-29 12:28

Zdarza się, iż przedsiębiorcy w wystawianych dowodach sprzedaży popełniają czasami różnego rodzaju błędy. Polegają one np. na podaniu nieprawidłowych danych kontrahenta, błędnych nazw towarów czy nawet niewłaściwych stawek podatku VAT (w przypadku faktur) a co za tym idzie rzeczywistej wartości sprzedawanych towarów i usług. Do eliminowania takich pomyłek - w przypadku faktur VAT - przedsiębiorcy posiadają dwa podstawowe narzędzia: notę korygującą i fakturę korygującą.

Przeczytaj także: Nota korygująca i faktura korygująca - kto i kiedy wystawia. Co powinna zawierać?

Notę korygującą (zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur) może wystawić nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą, zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12.

Zatem nota korygująca może być wystawiona tylko, jeżeli dotyczy błędów w nazwach, a nie w wartościach zawartych na fakturze. Ponadto wystawia ją zawsze nabywca a nie sprzedawca. Ma ona mniejszy zasięg niż faktura korygująca.

Przepisy odnośnie wystawiania faktur korygujących zostały także zawarte w ww. rozporządzeniu. Podstawowe zapisy w tym zakresie zawierają § 16 i § 17. Zgodnie z nimi faktura taka powinna zawierać następujące dane:
  1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    • określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,( czyli imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy – jeżeli są wymagane; dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury)
    • nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;
  3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu lub kwotę podwyższenia ceny bez podatku;
  4. kwotę zmniejszenia lub podwyższenia podatku należnego.

Wymienione wyżej kwoty podaje się zarówno w wysokości omyłkowej jak i prawidłowej. Faktura taka ponadto musi zawierać wyraz „KOREKTA” lub „FAKTURA KORYGUJĄCA”.

Fakturę korygującą wystawia się natomiast, jeżeli sprzedawca: udziela rabatu po wystawieniu faktury pierwotnej, podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Ostatnie stwierdzenie, czyli że fakturę korygującą można wystawić jeżeli stwierdzono błąd w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, pozwala na jej bardzo szerokie stosowanie, a mianowicie może ona korygować jakiekolwiek dane zawarte na oryginalnej fakturze, dotyczące zarówno zapisów formalnych jak i wartości.

 

1 2

następna

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: