eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweNowe deklaracje VAT-UE

Nowe deklaracje VAT-UE

2007-03-24 00:24

Weszło w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 marca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów. Razem z nim zaczęły obowiązywać nowe formularze w tym zakresie.

Przeczytaj także: Zerowa informacja podsumowująca VAT-UE

Zgodnie z rozporządzeniem nowy wzór informacji podsumowującej o dokonywanych wewnątrzwspólnowych dostawach/nabyciach towarów należy stosować począwszy od rozliczenia za I kwartał 2007 r.

Podatnicy do rozliczeń za poszczególne kwartały 2007 r. mogą jednak nadal stosować stare wzory deklaracji z tą różnicą, że w przypadku obrotów z Bułgarią należy stosować kod kraju kontrahenta - BG, a z Rumunią - RO.

Podatnicy podatku VAT, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz posiadają status podatnika VAT-UE, zobowiązani są do składania informacji podsumowującej w tym zakresie za okresy kwartalne. Termin składania informacji upływa 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. A więc za I kwartał 2007 roku podatnicy złożą informacje podsumowujące do dnia 25 kwietnia 2007 roku.

Informacja podsumowująca składa się z trzech formularzy: VAT-UE, VAT-UE/A i VAT-UE/B. Deklaracja VAT-UE jest formularzem podstawowym. Jeżeli zabraknie na nim miejsca potrzebnego do wpisywania informacji o wewnątrzwspólnotowych dostawach i nabyciach, podatnik korzysta z załączników: VAT-UE/A – jeżeli brakło miejsca odnośnie dostaw i/lub VAT-UE/B – jeżeli brakło miejsca odnośnie nabyć. W przypadku korekt informacji zawartych na tych formularzach należy stosować druk VAT-UEK

Pamiętać należy, iż w formularzu VAT-UE wykazuje się po odpowiedniej stronie (dostaw lub nabyć) w jednej pozycji łączną kwotę transakcji z danym kontrahentem. Kolejną ważną informacją jest, aby wpisywać numery identyfikacyjne VAT kontrahentów poprzedzone kodem danego kraju (w przypadku Polski jest to PL). Wartości zawartych transakcji natomiast podaje się w walucie polskiej.

Ważną informacją jest także, iż formularza VAT-UE nie muszą składać podatnicy, którzy w danym kwartale nie dokonali dostaw i/lub nabyć wewnątrzwspólnotowych.

Do pobrania nowe wzory formularzy:

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Czy ma być wnt?

    Dzień dobry, Został zakupiony towar w Czechach z polskiej firmy, natomiast nie był przywiezionym do Polski lecz sprzedany na Niemcy. Czy w tej ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: