Kiedy podatek od spadku?
2007-03-21 13:55
Przeczytaj także: Darowizny od najbliższych - pułapka podatkowa
Pytanie jednak, kogo ustawodawca zalicza do najbliższej rodziny?Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, do najbliższej rodziny zalicza się: małżonka, wstępnych, zstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Osoby te nie zapłacą żadnego podatku od otrzymanego spadku. Muszą jednak zawiadomić właściwy urząd skarbowy o nabyciu majątku przy pomocy specjalnego formularza SD-Z1.
Złożenie takiego formularza, a tym samym powiadomienie urzędu skarbowego o nabyciu spadku musi nastąpić w terminie jednego miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Ci którzy tego obowiązku nie dopełnią – będą musieli zapłacić podatek od spadków i darowizn w wysokości przewidzianej dla pierwszej grupy podatkowej – na zasadach ogólnych. Jak można łatwo zauważyć, z pełnego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn zostały wyłączone następujące osoby: zięć, synowa i teściowie. Oznacza to, iż jeżeli oni otrzymają spadek – będą musieli go opodatkować podatkiem od spadków i darowizn według progresywnej skali podatkowej.
Jak zatem ustalić poszczególne grupy podatkowe oraz wysokość podatku?
Informacje te zostały zawarte w art. 9 i 14 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nimi do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
- Pierwsza grupa - najbliżsi krewni - małżonek, wstępni (czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.
- Druga grupa - zstępni rodzeństwa (czyli np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (czyli np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka).
- Trzecia grupa to inni nabywcy.
Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn dla poszczególnych grup podatkowych natomiast wynoszą odpowiednio:
- dla nabywców należących do pierwszej grupy podatkowej 9.637,00 zł
- dla nabywców należących do drugiej grupy podatkowej 7.276,00 zł
- dla nabywców należących do trzeciej grupy podatkowej 4.902,00 zł
Podatek od spadków i darowizn natomiast jest liczony od nadwyżki wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych ponad kwotę wolną od podatku według jednej z ww. skal podatkowych – odrębnie dla każdej grupy podatkowej
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl