eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKorekta zeznania PIT do końca kwietnia

Korekta zeznania PIT do końca kwietnia

2007-03-20 13:51

Podatnicy którzy złożyli już zeznania podatkowe za 2006 rok, po czym stwierdzili, iż chcą się rozliczać wspólnie z małżonkiem - mogą z tego prawa jeszcze skorzystać. W tym celu konieczne jest złożenie korekty zeznania podatkowego za rok 2006. Trzeba też zachować stosowny termin - mianowicie korekta taka nie może być złożona później niż 30 kwietnia 2007 roku.

Przeczytaj także: Renta rodzinna dziecka a zeznanie podatkowe samotnego rodzica

Przepisy odnośnie wspólnego rozliczenia podatku dochodowego przez małżonków zostały zawarte w art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim co prawda małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów, lecz jeśli istnieje pomiędzy nimi wspólność majątkowa oraz pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy – mogą zostać (na podstawie wniosku wyrażonego we wspólnym zeznaniu rocznym) opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów. Podatek taki oblicza się na imiona obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Zasada ta ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie osiągnął w danym roku podatkowym żadnego dochodu. Muszą oni jednak podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Nie wszyscy małżonkowie mogę jednak skorzystać ze wspólnego rozliczenia dochodów.
Preferencyjne opodatkowanie nie przysługuje bowiem małżonkom, jeżeli przynajmniej jeden z nich jest opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Nie mogą oni także prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej 19-proc. podatkiem liniowym.

W celu skorzystania ze wspólnego rozliczenia małżonków w sytuacji, gdy przynajmniej jeden z nich złożył już zeznanie podatkowe – konieczna jest korekta. Pamiętać również należy, iż z preferencyjnego opodatkowania mogą skorzystać jedynie małżonkowie, którzy złożą stosowny wniosek oraz zeznanie podatkowe w terminie czyli do końca kwietnia następnego roku podatkowego. Po tym terminie bowiem rozliczyć się oni mogą jedynie oddzielnie. Zasada ta ma zastosowanie także przy korekcie zeznania.

Wraz z korektą zeznania należy także złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków. Nie jest to jednak żadne dodatkowe pismo. Wniosek ten bowiem znajduje się na składanym zeznaniu. Polega on na zakreśleniu odpowiedniego kwadratu co do sposobu opodatkowania. Do wyboru są następujące formy:
  1. indywidualnie
  2. wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy
  3. wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6a ust. 1 ustawy
  4. w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci

W większości przypadków podatnicy chcący skorzystać ze wspólnego opodatkowania dochodów wybierają kwadrat nr 2. Kwadrat nr 3 dotyczy bowiem wspólnego opodatkowania małżonków w sytuacji, gdy jeden z nich zmarł w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu.

Składając wspólne zeznanie podatkowe należy je także podpisać (w przypadku wyboru kwadratu nr 2) przez obojga małżonków lub (w przypadku kwadratu nr 3) przez żyjącego małżonka.

Przepisy ordynacji podatkowej ponadto wymagają, aby wraz z korektą deklaracji czy zeznania składać pisemne wyjaśnienie przyczyn złożenia takiej korekty.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: