VAT od sprzedaży działek budowlanych
2007-03-20 13:07
Przeczytaj także: Sam podział i oferta działek budowlanych na sprzedaż bez podatku VAT
W świetle powyższego należy stwierdzić, że pan Zdzisław W. już w momencie zakupu gruntów rolnych działał jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, gdyż jak sam podał nabył je z zamiarem użytkowania pod działalność rolniczą, która zgodnie z cyt. art. 15 ust. 2 tej ustawy jest działalnością gospodarczą. W związku z tym twierdzenie, iż podatnik nabył powyższa nieruchomość jako osoba prywatna jest błędne.Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy zwalnia się dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego. Jednak grunty nie stanowią produktów rolnych, którymi zgodnie z art. 2 pkt 20 cyt. ustawy są towary wymienione w zał. nr 2 do tej ustawy. W związku z powyższym dostawa gruntów, o którą pytał pan W. nie może korzystać z tego zwolnienia podmiotowo - przedmiotowego. Dostawa gruntów nie może także korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, w myśl, którego zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Jak bowiem wynika z wniosku podatnika, nastąpiła zmiana charakteru posiadanych przez niego gruntów. O budowlanym przeznaczeniu gruntów decyduje przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, oznaczenie w ewidencji gruntów i budynków oraz decyzje właściwych władz dokonujących przekwalifikowania gruntów na cele budowlane. A zatem skoro opisana nieruchomość przeznaczona jest obecnie pod zabudowę, to dostawa tych gruntów nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa wyżej.
Ponadto należy wskazać, iż podjęte przez pana Zdzisława W. działania wskazują na zamiar sprzedaży w sposób częstotliwy. Świadczy o tym, bowiem podjęcie złożonych czynności związanych ze zmianą przeznaczenia gruntów, podzielenie gospodarstwa na działki budowlane, a następnie podjęcie czynności zmierzających do ich sprzedaży. Takie zachowanie podatnika wskazuje, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje on handlu działkami budowlanymi (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).
Wobec przedstawionego powyżej stanu faktycznego, nie można zgodzić się ze stanowiskiem pełnomocnika Strony, że przedmiotowa dostawa gruntu będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Bez wpływu na rozstrzygnięcie niniejszej sprawy pozostają powołane w zażaleniu przez pełnomocnika interpretacje udzielone przez inne organy podatkowe, gdyż zostały one wydane w oparciu o indywidualny stan faktyczny. W ocenie tut. organu odwoławczego, przedmiotowa dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów