eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaVAT od sprzedaży działek budowlanych

VAT od sprzedaży działek budowlanych

2007-03-20 13:07

Dostawa działek budowlanych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jeżeli działania podatnika wskazują na zamiar sprzedaży w sposób częstotliwy, o czym może świadczyć prowadzenie czynności zmierzających do zmiany przeznaczenia gruntów (z rolnych na budowlane), podzielenie gospodarstwa na działki budowlane a ostatecznie sprzedaż tych działek. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Kielcach w decyzji z dnia 12.03.2007 roku nr PP2/443-4/2007.

Przeczytaj także: Sam podział i oferta działek budowlanych na sprzedaż bez podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż w 2002 roku nabył wraz z małżonką grunty rolne w celu powiększenia prowadzonej produkcji rolnej z zamiarem użytkowania ich pod działalność rolniczą. W wyniku wejścia w życie w 2006 r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, część nabytych gruntów została przekształcona na tereny budowlane. Zostały one następnie podzielone przez podatnika na działki budowlane z zamiarem ich sprzedaży. Ponadto podatnik wyjaśnił, iż poza gospodarstwem rolnym prowadzi także działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Żona podatnika natomiast nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tym podatnik ma kieruje do organu podatkowego pytanie, czy dostawa tych działek budowlanych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Na podstawie takiego stanu faktycznego izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…)Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pan Zdzisław W. w lutym 2002 r. zakupił grunty rolne z zamiarem użytkowania ich pod działalność rolniczą. W wyniku wejścia w życie w 2006 r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, część tych gruntów została przekształcona na tereny budowlane. W tej sytuacji Strona dokonała podziału gruntu na działki budowlane, które ma zamiar sprzedać.

W zażaleniu natomiast pełnomocnik Strony przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Zdzisław W. wraz z żoną nabył do majątku wspólnego w 2002 r. grunty rolne, w celu powiększenia gospodarstwa rolnego i z zamiarem prowadzenia produkcji rolnej. Ponadto pan Zdzisław W. prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu jest podatnikiem podatku VAT, natomiast jego żona nie prowadzi działalności gospodarczej.

A zatem przedstawiony przez pana Zdzisława W. we wniosku stan faktyczny jest inny niż stan faktyczny opisany przez pełnomocnika Strony w zażaleniu.

Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa sądowego w postępowaniu dotyczącym wiążących interpretacji prawa podatkowego organy skarbowe nie wyjaśniają stanu faktycznego (patrz sygn. akt FSK 134/06). Dyrektor tut. Izby Skarbowej wyjaśnia, zatem, iż w postępowaniu wszczętym na skutek złożonego zażalenia weryfikacji podlega prawidłowość wydanego postanowienia w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez pana W. we wniosku z dnia 05.10.2006 r.

Dana czynność jest opodatkowana podatkiem VAT, jeżeli jest ona objęta zakresem przedmiotowym, jak również zakresem podmiotowym ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: