Jaka stawka VAT przy remoncie leśniczówki?
2007-03-16 10:40
Przeczytaj także: Stawka VAT a usługi zabudowy łazienki i kuchni
Jakie wątpliwości rozpatrzyła izba skarbowa?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, i zamierza wykonać rozbudowę i przebudowę budynku mieszkalno-kancelaryjnego leśniczówki, demontażu i utylizacji pokrycia dachowego z płyt azbestowych, instalacji wodno-kanalizacyjnej wewnętrznej, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej wewnętrznej wraz z przyłączami. Powierzchnia mieszkalna budynku stanowi 70%, zaś kancelaryjna 30%. Pytanie dotyczy, jaką stawką podatku VAT opodatkować roboty budowlane. Na podstawie takiego stanu faktycznego Izba Skarbowa w Kielcach zajęła następujące stanowisko:
„(…)Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przepis art. 146 ust. 2 w/w ustawy stanowi, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, w myśl art. 146 ust. 3 powołanej ustawy, rozumie się m.in. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne, - jeżeli są związane z budownictwem mieszkaniowym.
Obiektami budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
- 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Z podstawowych zasad klasyfikowania obiektów budowlanych wynika, że w przypadku budynków o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeważające przeznaczenie.
oprac. : Ministerstwo Finansów