Rozpoczęta budowa domu a ulga odsetkowa
2007-03-14 13:01
Przeczytaj także: Ulga budowlana wyklucza ulgę odsetkową
Z brzmienia ust. 2 wskazanego przepisu wynika, że odliczenie, o którym mowa powyżej stosuje się, jeżeli m. in.:
- kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
- kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych do udzielenia kredytów (pożyczek), przy czym z umowy kredytu wynikać winno, że kredyt dotyczy jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
- inwestycja wymieniona w ust. 1 ustawy dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne /.../, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
- odsetki, o których mowa w ust. 1 zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez w/w podmiot.
Z wyżej przytoczonych przepisów wynika zatem, że analizowana ulga przysługuje jedynie na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z budową budynku mieszkalnego lub zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Ulga odsetkowa jest więc przeznaczona dla podatników ponoszących wydatki na cele objęte do końca 2002 r. tzw. „dużą ulgą budowlaną”, z wyłączeniem zakupu gruntu.
Mając na uwadze brzmienie powołanych przepisów prawa oraz zarzuty sformułowane przez Pana we wniesionym zażaleniu, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, stanowisko wyrażone przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia jest zasadne.
Z przedstawionego w sprawie stanu faktycznego wynika bowiem, iż inwestycja mieszkaniowa, na którą zaciągnął Pan kredyt, związana była z zakupem na rynku wtórnym rozpoczętej budowy budynku mieszkalnego. Innymi słowy dokonano zakupu nakładów poniesionych na budowę budynku mieszkalnego przez poprzedniego inwestora (osobę fizyczną), których nie można utożsamiać z wydatkami poniesionymi przez podatnika na budowę budynku mieszkalnego.
A zatem, w opisywanym stanie faktycznym, kredyt mieszkaniowy został przez Pana w części przeznaczony na inny cel mieszkaniowy, niż wymieniony w treści przytoczonego art. 26 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego też powodu, z uwagi na brak wyraźnego zapisu ustawowego, kredyt w części dotyczącej zakupu rozpoczętej inwestycji, nie może stanowić podstawy do odliczenia od dochodu zapłaconych z tego tytułu odsetek.
W tym miejscu należy także dodatkowo podkreślić, iż w prawie podatkowym wszelkie ulgi, zwolnienia czy wyjątki od przyjętych reguł stanowią pewien wyłom w ogólnej zasadzie powszechności opodatkowania, stąd winny być stosowane i rozumiane literalnie. Niedopuszczalna jest w omawianym zakresie wykładnia rozszerzająca /por. wyrok NSA z dnia 17.07.2002 r. sygn. akt I S.A./Wr 469/00; wyrok NSA z dnia 19.07.2000 r. sygn. akt S.A./Wr 2029/97/. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów