eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWartość rynkowa w PCC

Wartość rynkowa w PCC

2007-03-13 13:47

Przeczytaj także: Podatek od czynności cywilnoprawnych: wartość rynkowa rzeczy

Co prawda jest to postanowienie z 2005 roku a zmiana definicji nastąpiła z dniem 01 stycznia 2007 roku. Jednak idea postępowania jest taka sama, z tą różnicą, że przy ustalaniu wartości rynkowej bierze się teraz miejsce położenia rzeczy zamiast miejsca zawarcia transakcji.

A zatem nie jest ważna cena, za którą rzecz została nabyta, tylko wartość rynkowa rzeczy określona na podstawie algorytmu przedstawionego w odpowiednich przepisach podatkowych.
Co się jednak, stanie gdy wartość taką nieświadomie lub świadomie zaniżymy – czyli np. podatnik wykaże w deklaracji wartość faktyczną która będzie niższa od wartości rynkowej?

Uregulowania w tym zakresie zostały zawarte w art. 6 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ich treść jest następująca:
Ust. 3. Jeżeli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.
Ust. 4. Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik.

Zatem jeżeli organ podatkowy stwierdzi, iż wartość zadeklarowana nie odpowiada wartości rynkowej, wezwie podatnika do jej skorygowania, podając mu jednocześnie wartość rzeczy wg własnej oceny. Jeżeli podatnik się do tego nie zastosuje – organ podatkowy wezwie biegłego w celu ustalenia wartości rzeczy, przy czym jeżeli tak określona wartość będzie się różniła o więcej niż 33% od wartości zadeklarowanej przez podatnika, to koszty związane z wystawieniem opinii przez biegłego poniesie podatnik.

Warto też podkreślić, iż od tego roku obowiązek podatkowy w przypadku umowy sprzedaży ciąży na kupującym.

Do pobrania:

  • Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych
  • Informacja o pozostałych podatnikach

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: