Pełnomocnictwo bez opłaty skarbowej
2007-03-02 11:35
Przeczytaj także: Opłata skarbowa w sprawach komunikacyjnych
Uregulowania co do opłaty skarbowej od pełnomocnictw zostały zawarte w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Wynika z niego, że opłacie skarbowej podlega „złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym”.Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, postępowanie o udzielenie zamówień publicznych zostało uregulowane w ustawie Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z jego zapisami postępowanie takie to ciąg czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców od jego wszczęcia do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego wraz z wszystkimi czynnościami występującymi w międzyczasie.
Celem takiego postępowania jest udzielenie zamówienia publicznego wybranemu na podstawie przepisów ww. ustawy wykonawcy. Podczas wyboru tego mają zastosowanie m.in. następujące zasady: efektywność i celowość wydatkowania środków publicznych, zachowania uczciwej konkurencji pomiędzy wykonawcami, jawność oraz zapewnienie powszechnego dostępu do zamówień publicznych, równe traktowanie wykonawców.
Strony takiego postępowania traktowane są jako podmioty równouprawnione. Zarówno wykonawca jak i zlecający dysponują pewną autonomią. Wykonawca w takim zamówieniu sam decyduje o tym, czy przystępuje do uczestnictwa w postępowaniu, sam również sporządza ofertę spełniającą wymagania zamawiającego. Ponadto zamawiający nie może przymusić wykonawcy do udziału w takim postępowaniu, podobnie jak zmieniać warunków oferty lub zmusić do zawarcia umowy. Zlecający natomiast we własnym zakresie określa minimalne wymagania jakie musi spełniać oferta oraz wybiera ofertę najlepszą z przedstawionych. Tak więc relacje zachodzące pomiędzy stronami postępowania mają charakter stosunków cywilnoprawnych.
Ponadto – jak podkreśla Ministerstwo Finansów – przedmiotem umowy w tym przypadku jest wymiana dóbr, czyli świadczenie pieniężne w zamian za usługi lub dostawę towarów przez wykonawcę zamówienia. Zatem strony takiego postępowania występują w roli równorzędnych, autonomicznych i realizujących swoje interesy ekonomiczne podmiotów.
Na tej podstawie udzielenie zamówienia publicznego w żadnym wypadku nie może stanowić sprawy z zakresu administracji publicznej, nawet w sytuacji, gdy zamawiającym jest organ administracji publicznej. Postępowanie takie nie jest również postępowaniem sądowym.
Dlatego też nie ma tu zastosowania przytoczony na początku artykułu przepis art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej. Zatem złożone w takim postępowaniu dokumenty pełnomocnictwa lub prokury, jak również odpisu, wypisu lub kopii przez pełnomocnika wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie podlega opłacie skarbowej.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl