eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePrzyspieszona amortyzacja środków trwałych

Przyspieszona amortyzacja środków trwałych

2007-02-27 12:47

Jeżeli Twoja firma normalnie funkcjonuje, to prawdopodobne jest, że na przestrzeni roku kupi jakiś środek trwały. Jeśli tak się stanie, to (o ile jesteś małym podatnikiem lub podatnikiem rozpoczynającym działalność) powinieneś rozważyć wprowadzoną od 1 stycznia 2007 r. możliwość przyspieszonej, jednorazowej amortyzacji. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z tego rozwiązania, Twoja firma może osiągnąć znaczne korzyści.

Przeczytaj także: Szybka amortyzacja budynku szklarni?

Przede wszystkim do kosztów podatkowych będziesz mógł zaliczyć jednorazowo dokonywane odpisy amortyzacyjne od środków trwałych z grup 3–8 Klasyfikacji Środków Trwałych (a więc m.in. maszyn, urządzeń, środków transportu) – z wyłączeniem samochodów osobowych. Łączna wysokość tych odpisów amortyzacyjnych (niezależnie od liczby amortyzowanych środków trwałych) w roku podatkowym nie może jednak przekroczyć równowartości 50.000 euro – czyli 199.000 zł (w 2007 r.).

W pierwszym roku podatkowym, w którym zaczniesz używać kupionego środka trwałego i wprowadzisz go do ewidencji, będziesz mógł wybrać wysokość odpisów amortyzacyjnych. Odpisów amortyzacyjnych będziesz mógł dokonać w wysokości 100% wartości początkowej tego środka trwałego lub ze względu na osiągnięty w danym roku podatkowym wynik podatkowy. Twój odpis amortyzacyjny będzie mógł być jednak niższy niż 100% – np. 50% wartości początkowej środka trwałego.

Oznacza to, że w pierwszym roku używania środka trwałego będziesz mógł dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego według dowolnej stopy amortyzacyjnej. W następnych natomiast latach podatkowych będziesz amortyzował środek trwały już na podstawie istniejących zasad amortyzacji – tj. według metody liniowej lub degresywnej.

Pamiętaj więc, że odpisów amortyzacyjnych możesz dokonywać jednorazowo w miesiącu, w którym środki trwałe wprowadziłeś do ewidencji, w równych ratach co miesiąc lub kwartał, a także jednorazowo – na koniec roku podatkowego.

Pamiętaj, że nie zawsze całkowite zamortyzowanie środka trwałego w pierwszym roku jego używania jest dla Ciebie korzystne. Jeżeli bowiem Twoja firma dużo inwestuje, to po rozliczeniu amortyzacji może się okazać, że wykazałeś stratę podatkową. Osiągnięcie natomiast niewielkiego choćby dochodu da Ci możliwość skorzystania w kolejnych latach z uproszczonych zasad wpłat zaliczek na podatek dochodowy.

Musisz jednak wiedzieć, że ta forma rozliczeń nie jest dostępna dla rozpoczynających działalność podatników podatku dochodowego od osób prawnych utworzonych w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału.


Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: