Jaka data wystawienia faktury?
2007-02-22 13:53
Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT
Korzystając z delegacji ustawowej określonej w art. 106 ust. 8 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) określił w rozdziale 4 szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.Zgodnie z § 13 ww. rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. Jednakże dotyczy to sytuacji, gdy sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury przy danej sprzedaży.
W przedmiotowej sytuacji sprzedaż udokumentowana zostaje paragonem, gdyż nabywca nie żąda wystawienia faktury w chwili sprzedaży. Dopiero później nabywca przedkłada paragon i żąda wystawienia faktury. Zatem nabywca korzysta z prawa jakie mu przysługuje w myśl cytowanego wyżej art. 106 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Brak jest podstawy prawnej do odmowy wystawienia faktury w sytuacji gdy sprzedaż zgodnie z obowiązującymi przepisami została wcześniej udokumentowana paragonem. Ze względu na to, że brak jest w obowiązujących przepisach prawa określenia terminu w jakim nabywca może domagać się od sprzedawcy wystawienia faktury w myśl art. 106 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stosować należy przepis art. 87 § 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stanowiący, iż podatnicy wymienieni w § 1, od których zażądano rachunku przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru, wystawiają rachunek nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Jeżeli jednak żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, wystawienie następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania. Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Jednakże takie brzmienie przepisu nie oznacza, iż po upływie 3 miesięcy rachunek nie może być wystawiony. W każdym jednak przypadku żądający wystawienia faktury powinien posiadać dowód zakupu umożliwiający identyfikację transakcji w prowadzonych przez podatnika urządzeniach księgowych. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Paragon fiskalny jako faktura VAT a brak NIP nabywcy [© johan10 - Fotolia.com] Paragon fiskalny jako faktura VAT a brak NIP nabywcy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kasy-fiskalne/Paragon-fiskalny-jako-faktura-VAT-a-brak-NIP-nabywcy-183491-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów