Przelew bankowy potrzebny do odliczenia podatku VAT
2007-02-19 13:48
Przeczytaj także: Pomyłka w nazwie firmy a prawo do odliczenia VAT
Takie stanowisko zajął WSA w Lublinie. W rozpatrywanej sprawie przeanalizował stanowisko podatnika, który uważał, że dokumentem potwierdzającym nabycie może być każdy dokument, także pokwitowanie wystawione przez wierzyciela. Zawężenie pojęcia do dokumentu bankowego powinno wprost wynikać z ustawy. W opinii podatnika pokwitowanie jest dowodem dalej idącym i pewniejszym. WSA uznał jednak, że zapłata rolnikowi ryczałtowemu musi nastąpić na rachunek bankowy i być udokumentowana poleceniem przelewu. Brak na dowodzie zapłaty wymaganych danych powoduje, że nabywca produktów rolnych traci prawo do zwiększenia podatku naliczonego (sygnatura akt: I SA/Lu 599/06).Przypomnijmy, że podatnik nabywający towary od rolników ryczałtowych ma dodatkowe obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług. Zawarte one zostały w art. 116 ustawy o VAT.
Inne faktury dla rolników ryczałtowych
Pierwszym z takich obowiązków jest wystawianie faktur VAT sprzedawcy (czyli podatnik dokonujący takiego zakupu wystawia fakturę rolnikowi). Faktury te jednak też odbiegają od wystawianych innym nabywcom. Poza ogólnymi wymogami, jakie faktura spełniać powinna, dodatkowo wystawiona na zakup towarów od rolnika ryczałtowego musi być oznaczona jako faktura VAT RR. Jeżeli rolnik nie posiada numeru NIP, podaje się jego numer PESEL. Następnym elementem, jaki musi posiadać taka faktura jest numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną. Faktura taka musi również zawierać następujące oświadczenie rolnika: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług”. Ponadto oryginał faktury w tym przypadku wystawionej przez nabywcę (czyli podatnika VAT) otrzymuje sprzedawca (czyli rolnik ryczałtowy).
Stawka podatku od towarów i usług
Przeważnie na nieprzetworzone płody rolne stosowana jest stawka podatku VAT w wysokości 3%. Nie dotyczy ona jednak zakupu przez podatnika VAT tych towarów od rolnika ryczałtowego. Podatnik taki nalicza i płaci rolnikowi 5 % zryczałtowaną stawkę tego podatku.
Płatność przelewem w terminie 14 dni
Dodatkowo, aby podatnik mógł dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów od rolnika ryczałtowego, należność musi uregulować przelewem na konto rolnika w terminie 14 dni (przelew dotyczy zarówno wartoścj netto jak i zryczałtowanego podatku VAT). Jeżeli zapłaci rolnikowi gotówką lub przekroczy ten termin – traci prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT RR. Oczywiście zakupy muszą być związane z dostawą towarów lub usług opodatkowanych. Dokument stwierdzający dokonanie zapłaty musi zawierać też numer i datę wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych. 14-dniowy termin płatności można jednak wydłużyć poprzez zawarcie pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem VAT a rolnikiem ryczałtowym o jego zmianie.
Kiedy dokonać odliczenia podatku?
Jeżeli podatnik spełnił wszystkie warunki jakie nakłada na niego ustawa o VAT w zakresie zakupów dokonywanych od rolników ryczałtowych, może dokonać odliczenia podatku naliczonego w deklaracji VAT wynikającego z faktur VAT RR. Odliczenia takiego może jednak dokonać tylko w miesiącu, w którym nastąpiła płatność za te towary. Przy założeniu że płatność nastąpiła przelewem, za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl