Dotacje z Unii Europejskiej a koszty działalności
2007-02-14 10:20
Przeczytaj także: Wsparcie finansowe z UE: koszty i przychody podatkowe
Wskazuje się ponadto, że pomoc finansowaną z funduszy strukturalnych ze względu na kierunki jej przeznaczenia można podzielić na środki, z których finansowane są programy:
- inwestycyjne
- o charakterze społecznym i edukacyjnym, jak np. szkolenia, praktyki zawodowe w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub reorientacji zawodowej, usług doradczych, informacji zawodowej, pomocy stypendialnej dla młodzieży, a także subsydiowanie zatrudnienia.
Kierując się takim podziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych, do otrzymanej przez beneficjentów ostatecznych pomocy finansowanej z tych środków, obowiązujące przepisy w zakresie podatków dochodowych stosuje się w zależności od celu, na jaki przeznaczone są te środki.
W przypadku otrzymania przez beneficjentów ostatecznych, pomocy przeznaczonej na inwestycje, wydatki poniesione na przedsięwzięcia objęte wsparciem finansowym, stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 1 lit b i c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie są kosztami uzyskania przychodów, zaś otrzymane środki pomocowe, jako zwrot tych wydatków nie będą przychodami zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a cyt. ustawy.
Zatem w sytuacji gdy wartość początkowa zakupionych składników majątkowych, w postaci np. zestawu komputerowego bądź wyposażenia, przekroczyła kwotę 3.500,00zł, oraz gdy spełnione zostały warunki określone w przepisie art. 22a ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wówczas przedmioty te stanowić będą środki trwałe. W świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 45 cyt. ustawy również odpisy amortyzacyjne od części wartości inwestycji, która została zrefundowana, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów