eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kiedy przekazanie próbki podlega VAT

Kiedy przekazanie próbki podlega VAT

2007-02-11 01:25

Firma zajmuje się produkcją przenośnych komputerów. Oprócz stałego asortymentu prowadzi również prace nad nowymi produktami o zaawansowanej technologii. W chwili obecnej ukończyli jeden z takich właśnie projektów i zamierzają jedno z wyprodukowanych przez siebie urządzeń przekazać kontrahentowi jako próbkę towaru. W związku z tym mogą powstać wątpliwości, czy przekazania tego nie trzeba przypadkiem opodatkować VAT.

Przeczytaj także: Prezenty dla pracowników bez VAT ?

Z pewnością wiesz, że przekazanie kontrahentom próbek towarów nie jest uważane przez uptu za odpłatną dostawę towaru – a co za tym idzie – za czynność podlegającą VAT. W tej sytuacji jednak pojawia się pytanie o to, czym w zasadzie jest owa „próbka”? Niestety, chociaż uptu zawiera definicję próbki, to jednak nie jest ona precyzyjna i powoduje liczne spory z fiskusem.

Zauważ, że zgodnie z uptu, abyś mógł uznać przekazywany towar za próbkę, musi on posiadać następujące cechy:
  • Ilość przekazywanego towaru musi być niewielka, ale zarazem reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów (najmniejsza ilość towaru pobrana z dużej partii).
  • Powinna ona mieć te same cechy (fizyczne oraz fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne) co sam towar.
  • Ilość lub wartość przekazanych przez Ciebie próbek nie może wskazywać
    na działanie mające charakter handlowy.

Jak widzisz, ustawowa definicja próbki nie wyjaśnia, jak powinieneś prawidłowo rozumieć użyte w niej określenia „niewielka ilość towaru” czy „charakter handlowy” . Właśnie te nieostre pojęcia są powodem licznych sporów z fiskusem. W tej sytuacji podstawowe znaczenie ma cel, w jakim tę próbkę wydajesz swojemu kontrahentowi. Oznacza to, moim zdaniem, że przekazanie próbki nie podlega VAT, w sytuacji gdy reprezentuje ona większą partię towaru i jest ona jego najmniejszą możliwą ilością, która pozwala na sprawdzenie właściwości tego produktu.

Konsekwencją tego jest to, że w określonych sytuacjach próbką może być nawet towar o dużej wartości, np. samochód wręczony firmie sprzedającej samochody lub laptop – wręczony przez wytwórcę podmiotowi zajmującemu się dystrybucją laptopów. Pamiętaj jednak, że towar musi być wydawany w celu jego przetestowania, a jego ilość musi raczej pobudzać, niż zaspokajać potrzeby konsumpcyjne odbiorcy. Dlatego też wręczenia towaru osobie, która z pewnością nie dokona jego zakupu w większej ilości, nie możesz uznać za wręczenie próbki i musisz opodatkować VAT.


Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.
Przeczytaj także: VAT a sprzedaż wysyłkowa VAT a sprzedaż wysyłkowa

oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: