Zaliczki na podatek w formie uproszczonej
2007-02-09 02:02
Przeczytaj także: Spółka nie ma obowiązku pobierania podatku przy wypłacie komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku
Uproszczona metoda polega na wpłacaniu zaliczek w każdym miesiącu w wysokości 1/12 podatku obliczonego według skali podatkowej (lub stawki liniowej) obowiązującej w danym roku podatkowym. Podstawą do obliczenia należnej zaliczki przy uproszczonej formie będzie dochód wykazany w zeznaniu podatkowym złożonym:- w roku poprzedzającym rok podatkowy – wybierając uproszczoną formę w 2007 r., za podstawę przyjmiesz wysokość dochodu wykazanego w zeznaniu złożonym w 2006 r. za 2005 r.;
- w roku poprzedzającym rok podatkowy o 2 lata, jeśli w roku poprzedzającym nie osiągnąłeś dochodu – a zatem dochód za 2004 r. wykazany w zeznaniu złożonym w 2005 r.
Kwotę wyliczonej w ten sposób uproszczonej zaliczki pomniejsza się o składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaconą w danym miesiącu. Pamiętaj jednak, że nie będziesz mógł skorzystać z uproszczonej formy wpłacania zaliczek, jeżeli ani w 2005, ani w 2004 r. nie wykazałeś dochodu!
Uproszczona metoda regulowania zaliczek może być opłacalna, gdy przewidujesz, że w danym roku podatkowym osiągniesz znacznie wyższe dochody niż w latach poprzednich. W zeznaniu za rok podatkowy będziesz miał wyższy podatek do zapłaty, ale przez cały rok do czasu złożenia zeznania podatkowego możesz operować kapitałem, który zaoszczędzasz, wpłacając niższe zaliczki uproszczone.
Jeżeli jednak zdecydujesz się wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie, pamiętaj, że do 20 lutego musisz zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy. Ponadto musisz wiedzieć, że złożone przez Ciebie zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że do 20 lutego kolejnego roku zawiadomisz swój urząd o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.
Do pobrania: .
Tekst pochodzi z e-lettera „Oszczędności w firmie”.
oprac. : Oszczędności w firmie