Za niepobrane zaliczki na podatek odpowiada pracodawca
2007-02-07 13:34
Przeczytaj także: Ważne zmiany w PIT-2: kwota wolna nawet u trzech pracodawców
Zeznanie podatkowe może podpisać pełnomocnik przedsiębiorcy
Kolejną istotną zmianą wprowadzoną od 1 stycznia 2007 r. do Ordynacji podatkowej jest możliwość podpisywania przez pełnomocnika podatnika zeznań podatkowych (deklaracji). Kwestie te regulują przepisy art. 80a–80b Ordynacji podatkowej, zawarte w nowym Rozdziale 9a „Podpisywanie deklaracji”.
Uwaga
Jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, od 1 stycznia 2007 r. deklaracja może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Oznacza to, że do podpisywania deklaracji podatkowych można upoważnić każdą osobę fizyczną, mającą pełną zdolność do czynności prawnych. Upoważnienie musi zostać złożone we wszystkich urzędach skarbowych, do których pełnomocnik będzie składał deklaracje.
Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa należy złożyć organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Jeżeli przepisy prawa podatkowego wymagają podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisania tej deklaracji jest skuteczne, jeżeli udzieliły go wszystkie osoby.
Podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika, płatnika lub inkasenta z obowiązku podpisania deklaracji – jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej.
Podstawa prawna
• Art. 26a Ordynacji podatkowej, wprowadzony ustawą z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1590).
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
1 2
oprac. : Płace w firmie