Praca za granicą a podatki w Polsce
2007-02-01 13:05
Przeczytaj także: Podatki w Niemczech wyższe niż w Polsce?
Nowa umowa
Dnia 20 lipca 2006 r. w Londynie podpisana została umowa pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o unikaniu podwójnego opodatkowania, która weszła w życie z dniem 01 stycznia 2007 roku. Zgodnie z jej zapisami, państwa te wprowadzają metodę wyłączenia z progresją, ale dopiero w stosunku do dochodów za rok 2007. Przypomnijmy, że zastąpiła ona umowę z 1976 roku.
Zmiana jest bardzo korzystna dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i oznacza, że w sytuacji, gdy podatnik pracuje cały rok w Wielkiej Brytanii nie będzie musiał opodatkowywać dochodu tam uzyskanego w Polsce.
O czym warto pamiętać
- Podatnicy mają prawo do pomniejszania swoich dochodów osiąganych za granicą o przysługujące diety (za każdy dzień, w którym wykonywana była praca), przy czym pomniejszenie to nie może przekroczyć 30 diet rocznie.
- Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikom pracującym poza granicami Polski przysługują zryczałtowane koszty uzyskania przychodów – (w 2006 r. – 102,25 zł za każdy miesiąc),
- Składki na ubezpieczenie społeczne płacone wyłącznie do polskiego systemu ubezpieczeń mogą być odliczane
- Przychody otrzymywane w walucie obcej powinny być przeliczone na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia przychodu do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP
- Od 2007 roku będzie można w rozliczeniu podatkowym uwzględnić 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. Zgodnie z przepisem przejściowym, nowe zasady rozliczania diet będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych w 2006 roku. Odliczenia diety można jednak dokonać tylko w przypadku osiągania dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą i ze stypendiów zagranicznych.
- Rozliczenie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą powinno nastąpić na formularzu podatkowym PIT-36.
Jak wyliczyć podatek?
W dalszej części artykułu przedstawione zostały przykłady z wyliczeniem podatku należnego zgodnie z powyższymi metodami. Należy jednak pamiętać, że dane potrzebne do wyliczenia przyjęte w przykładach są fikcyjne i nie odzwierciedlają faktycznie pobranego podatku za granicą czy wysokości składek potrąconych w Polsce. Przykłady te mają za zadanie przybliżyć czytającemu sposób postępowania przy obliczeniu podatku.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl